Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Katarzyna Karaś 01.03.2011

1 marca 2011 roku Komisja Majątkowa oficjalnie przestała istnieć

Organ ten przez blisko 22 lata rozstrzygał wnioski o zwrot nieruchomości Kościoła katolickiego, bezprawnie przejętych przez państwo po II wojnie światowej.
1 marca 2011 roku Komisja Majątkowa oficjalnie przestała istniećfot. Wikimedia Commons

Komisja rozpatrzyła około 2800 spraw, ale w ostatnim czasie media donosiły o nadużyciach w jej pracach. Kilka spraw bada prokuratura.

Były wiceprzewodniczący Komisji, Przemysław Kłosiewicz, który kilka lat temu zakończył pracę, podkreśla, że decyzja o likwidacji nie jest zaskoczeniem.

Komisja została powołana do rozpatrzenia ponad trzech tysięcy spraw, które jednostki Kościoła katolickiego zgłosiły w 1989 roku. Przemysław Kłosiewicz przypomina, że Komisja nie rozpatrzyła jedynie około dwustu spraw majątkowych, którymi teraz może zająć się sąd.

Czy wymiar sprawiedliwości będzie rozpatrywał te sprawy - zależy jednak od samych wnioskodawców. Adwokat przypomina, że strony mają sześć miesięcy na zgłoszenie się do sądu.

Były nieprawidłowości?

W kraju toczą się dwa śledztwa w sprawie przekazywania majątku przez Komisję. Warszawska prokuratura postawiła zarzuty siedmiu osobom w sprawie nieprawidłowości podczas przekazania zakonowi elżbietanek działki w stolicy. W innej sprawie prokuratura w Gliwicach postawiła zarzuty kościelnemu pełnomocnikowi Markowi P. który podejrzewany jest o korupcję.

Niewykluczone, że prokuratorzy w najbliższych dniach zajmą się kolejnymi sprawami, po doniesieniu o podejrzeniu popełnienia przestępstwa złożonym przez CBA.

Rzecznik Prokuratury Generalnej Mateusz Martyniuk powiedział IAR, że w ciągu kilku dni powinny zostać podjęte decyzje co do dalszych losów konkretnych zgłoszeń. Mają również zostać wskazane prokuratury, które miałyby je badać.

Podsumowanie prac Komisji Majątkowej zostało zawarte w raporcie, który powinien zostać przesłany stronom kościelnej i rządowej. Szef MSWiA Jerzy Miller powiedział w poniedziałek, że nie zapoznał się jeszcze z ostateczną wersją tego dokumentu.

IAR,kk