Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Katarzyna Karaś 02.03.2011

Zmiany w szkolnictwie: "niech rząd oszczędności zacznie od siebie"

Związkowcy uczelnianej Solidarności będą dziś protestować przeciwko nowej ustawie o szkolnictwie wyższym. Prace nad ustawą rozpoczął Senat.
Posłuchaj
  • Bogdan Borusewicz o zmianach w szkolnictwie wyższym i obawach związkowców
  • Antoni Winiarski z Solidarności o oszczędnościach w szkolnictwie wyższym
  • Antoni Winiarski z Solidarności o stosunku pracodawców do absolwentów
Czytaj także

W ustawie proponuje się m.in.: znowelizowanie przepisów dotyczących funkcjonowania szkolnictwa wyższego, w tym m.in.: likwidację obowiązujących obecnie centralnych standardów kształcenia, znowelizowanie przepisów dotyczących autonomii uczelni w obszarze swobodnego określania i realizacji misji, kształtowania oferty dydaktycznej oraz gospodarowania zasobami materialnymi i niematerialnymi szkoły, wprowadzenie różnicowania uczelni, znowelizowanie przepisów dotyczących zasad finansowania uczelni oraz dotyczących badań prowadzonych przez uczelnie.

Senatorowie zgłosili do ustawy szereg poprawek.

"Ustawa uderzy w szkolnictwo"

Antoni Winiarski z Solidarności Uniwersytetu Śląskiego, podkreśla, że ustawa uderzy finansowo w szkolnictwo. Dodaje, że jeśli rząd szuka oszczędności powinien zacząć od siebie, a nie od ludzi i szkolnictwa. Radzi rządzącym ograniczyć wydatki na cele administracyjne, na Kancelarię Prezydenta, Sejmu, Senatu.

Jego zdaniem na przykład wprowadzenie opłat za kolejne kierunki, w naszym kraju i naszej rzeczywistości jest absurdalne. Podkreśla, że Polska nie ma normalnego rynku pracy, gdzie można ją zdobyć w zgodzie z kierunkiem własnego zatrudnienia. Zaznacza, że pracodawcy często oczekują szerszej wiedzy, niż dotycząca tylko jednego kierunku.

Zdaniem Solidarności ustawa ta zagraża swobodzie akademickiej, prowadzeniu niezależnych badań a także jest pierwszym krokiem do prywatyzacji publicznego szkolnictwa wyższego.

"Nie będzie pomieszania"

Marszałek Senatu Bogdan Borusewicz, powiedział w Sygnałach Dnia w Pierwszym Programie Polskiego Radia, że zmiany w szkolnictwie przygotowane przez rząd nie są - wbrew obawom związkowców - wstępem do prywatyzacji.

- Szkolnictwo prywatne będzie funkcjonować obok szkolnictwa publicznego i nie będzie jakiegoś pomieszania - tłumaczy.

Borusewicz podkreśla, że senatorowie będą szczegółowo analizować uwagi do nowej ustawy.

IAR,kk