Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Katarzyna Karaś 14.03.2011

Polskie Radio i TVP z wyłącznością na obsługę wydarzeń polskiej prezydencji

Prezes Polskiego Radia Jarosław Hasiński: relacjonowanie najważniejszych uroczystości i przekazywanie sygnału innym nadawcom jest nie tylko misją, ale i ważnym elementem wizerunku mediów publicznych.
Flaga Unii EuropejskiejFlaga Unii Europejskiejfot. SXC

Polskie Radio i Telewizja Polska będą miały wyłączność na relacjonowanie części wydarzeń związanych z polską prezydencją w Unii Europejskiej. Równocześnie Polskie Radio i TVP będą za darmo udostępniać innym mediom zarówno obraz jak i dźwięk z 25 uroczystości i spotkań w ramach polskiej prezydencji. To efekty podpisanej dzisiaj umowy między oboma nadawcami publicznymi a ministerstwem spraw zagranicznych. Podpisy pod dokumentem złożyli wiceminister spraw zagranicznych do spraw europejskich Mikołaj Dowgielewicz, prezes Polskiego Radia Jarosław Hasiński oraz pełniący obowiązki prezesa TVP Juliusz Braun.

Wiceminister Mikołaj Dowgielewicz powiedział, że ze strony Polskiego Radia i TVP będzie to realizacja misji nadawców publicznych. „Pierwsza polska prezydencja w Radzie Unii Europejskiej to dla państwa polskiego bardzo ważne wydarzenie. Cieszę się, że Polskie Radio i TVP wesprą nasze starania, aby ta prezydencja jak najlepiej wyglądała. Jestem wdzięczny, że media publiczne w tych ważnych okolicznościach będą realizowały swoją misję publiczną” - dodał.

Prezes Polskiego Radia Jarosław Hasiński zaznaczył, że podpisana umowa nie oznacza dla mediów publicznych żadnych korzyści materialnych. Dodał przy tym, że relacjonowanie wszystkich najważniejszych uroczystości i przekazywanie sygnału innym nadawcom jest nie tylko misją, ale i ważnym elementem wizerunku mediów publicznych. „Jest to chyba istotne, że narodowi nadawcy produkują ten sygnał. Istotne jest też, że jak zwykle jesteśmy pierwsi na miejscu zdarzenia i, co najważniejsze, jest to misja w najczystszej postaci” - podkreślił Jarosław Hasiński.
Pełniący obowiązki prezesa TVP Juliusz Braun dodał, że nadawcy publiczni będą w okresie polskiej prezydencji również przybliżać Polakom różne zagadnienia związane z Unią Europejską. "Będą starać się, w całej swojej działalności w czasie pół roku prezydencji jak i w okresie poprzedzającym, uwzględniać w możliwie atrakcyjny sposób tematy, które są związane z obecnością Polski w Unii Europejskiej” - zaznaczył Braun.

Według podpisanej umowy, Polskie Radio i TVP będą obsługiwać 25 wydarzeń związanych z prezydencją, jakie są zaplanowane w pięciu miastach w Polsce w czasie naszego przewodnictwa w Unii. Chodzi m.in. o inaugurację prezydencji w Teatrze Wielkim i na placu Defilad, szczyt Partnerstwa Wschodniego, Europejski Kongres Kultury, a także nieformalne spotkania ministrów państw Unii.

kk, rr