Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Tomasz Owsiński 17.03.2011

Ustawa medialna w Senacie. "Poprawki mają na celu wyciszenie emocji"

Senatorowie zajęli się pilną rządową nowelizacją ustawy o rtv, która wdraża do polskiego prawa unijną dyrektywę audiowizualną.
Ustawa medialna w Senacie. Poprawki mają na celu wyciszenie emocjifot. Wikimedia Commons

Nowelizacja ustawy medialnej zostanie podzielona na dwie części; teraz zostaną wprowadzone te przepisy, które nie budzą żadnych wątpliwości - powiedział w Senacie minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski.

Senat obraduje w czwartek nad uchwaloną przez Sejm 4 marca nowelizacją ustawy medialnej, która jest konieczna, by wdrożyć do polskiego prawa tzw. dyrektywę audiowizualną. Nowelizacja wprowadza m.in. obowiązek rejestrowania w Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji programów telewizyjnych rozpowszechnianych wyłącznie w internecie. Według wielu ekspertów wprowadza "cenzurę" i zagraża rozwojowi internetu w Polsce.

Zdrojewski ocenił w Senacie, że sprzeciw, który pojawił się wobec noweli, jest tak naprawdę sprzeciwem wobec dyrektywy europejskiej. Zaznaczył, że nowela implementuje tę dyrektywę tylko na tyle, na ile jest to niezbędne i jest realizowana przede wszystkim z myślą o widzach. Zapewnił, że "nie zawiera ani jednego elementu koncesjonowania internetu".

Podkreślił, że nowe regulacje mają wyeliminować sytuację, w której niektóre podmioty są uprzywilejowane i nieobjęte odpowiednimi obostrzeniami tylko dlatego, że wykorzystują inne, nowocześniejsze technologie.

PO zgłosiła ponad 20 poprawek

W czwartek zebrał się w tej sprawie senacki klub PO, podczas którego minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski przedstawił kilkadziesiąt poprawek do noweli.

- Tych poprawek jest kilkadziesiąt i mają one na celu wyciszenie emocji, które narosły w ostatnich dniach. Rząd przygotował nowe rozwiązania w ustawie o rtv, dotyczące głównie internetu. Powinny one zakończyć cały ten spór o tzw. cenzurze w internecie - powiedział senator Andrzej Person (PO).

Propozycje usuwają z noweli zapisy dotyczące usług medialnych na żądanie oraz szczegółowo określają, kogo nowelizacja nie dotyczy, m.in. użytkowników portali społecznościowych i blogerów.

Nowela ma wprowadzić m.in. obowiązek rejestrowania w Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji treści audiowizualnych rozpowszechnianych wyłącznie w internecie.

Według poprawek zgłoszonych przez senatora PO Marka Rockiego, tym obowiązkiem nie zostałyby jednak objęte treści audiowizualne dostarczane za pomocą stron internetowych prywatnych użytkowników, blogów, forów dyskusyjnych oraz serwisów społecznościowych, a także usługi, w których treści audiowizualne mają charakter pomocniczy (nie stanowią głównej usługi-PAP), np. animowane elementy graficzne czy krótkie spoty reklamowe.

Przepisy noweli nie dotyczyłyby też dostawców, których przychód osiągnięty w danym roku podatkowym z tytułu dostawy audiowizualnych usług medialnych na żądanie nie przekroczył 100 tys. zł.

to, aj