Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Katarzyna Karaś 25.03.2011

Pakiet ustaw zdrowotnych przyjęty. Będą e-recepty i zapisy on-line

Za nowymi regulacjami dotyczącymi systemu opieki zdrowotnej opowiedziało się 294 posłów, przeciwko nowym rozwiązaniom było 134 parlamentarzystów.
Pakiet ustaw zdrowotnych przyjęty. Będą e-recepty i zapisy on-linesxc.hu/public domain
Posłuchaj
  • Ewa Kopacz o programie kształcenia lekarzy
  • Ewa Kopacz o cenach leków
  • Sejm przyjął pakiet ustaw zdrowotnych - relacja Agnieszki Rucińskiej
  • Bolesław Piecha o cenach leków
  • Marek Balicki o szkoleniach lekarzy
Czytaj także

Sejm uchwalił cztery kolejne ustawy z rządowego pakietu ustaw reformujących służbę zdrowia. Są to nowelizacje: ustaw: o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta, o zawodach lekarza i lekarza dentysty, o refundacji leków i o systemie informacji w ochronie zdrowia.

Przyjęty przez parlament pakiet ustaw zdrowotnych zakłada m.in. wprowadzenie urzędowych cen i marż dla leków refundowanych, likwidację stażu lekarskiego, możliwość dochodzenia przez pacjentów odszkodowań bez konieczności rozpraw sądowych, a także wprowadzenie e-recepty i e-skierowania.

Minister zdrowia Ewa Kopacz przekonuje, że pakiet zdrowotny przyjęty przez Sejm poprawi bezpieczeństwo pacjentów.

"To jest niebezpieczne"

Opozycja zarzuca, że zasady zmieniające system kształcenia lekarzy spowodują, że w gabinetach lekarskich zasiądą nieprzygotowani absolwenci. Zdaniem byłego ministra zdrowia Marka Balickiego na taką zmianę nie są przygotowane przede wszystkim uczelnie.

- Uczelnie nie dostały żadnej złotówki, ani żaden program nowy nie został przygotowany, a to już ma być zaraz wdrażanie. To jest niebezpieczne - mówi.

Według Ewy Kopacz nowy program kształcenia kładzie ogromny nacisk na praktykę, więc zarzuty opozycji są bezpodstawne.

- Znam takich, którzy przez 10 lat studiowali i niekoniecznie są dobrymi lekarzami. Polska jest jedynym krajem w Europie, który w tej chwili funduje staż z budżetu państwa. Dzisiaj dobry program i wiara w wykładowców, spowoduje, że adepci wg nowego programu, to będą ci, którzy bez drżenia rąk i strachu będą wysiadać z karetki i profesjonalnie udzielać pomocy - tłumaczy.

"Pacjenci będą musieli sięgnąć głębiej do portfeli"

Minister zdrowia zapewnia też, że przepisy dotyczące leków refundowanych, które wprowadzają stałe marże na te leki, nie spowodują wzrostu cen.

Były minister zdrowia Bolesław Piecha z PiS uważa, że ujednolicenie cen na leki refundowane spowoduje, że lekarstwa zdrożeją i skończą się tak zwane leki za złotówkę.

- Pacjenci odczują to na swojej kieszeni. Będą musieli sięgnąć głębiej do porfela, bo leki zdrożeją - twierdzi.

IAR,PAP,kk