Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Agnieszka Kamińska 31.03.2011

Litwa ogranicza język polski: "wbrew prawu i standardom europejskim"

Wiceminister spraw zagranicznych Jan Borkowski uważa, że wobec Polaków mieszkających na Litwie łamane jest prawo, a to wymaga reakcji, także działań parlamentu.
Posłuchaj
  • Jan Borkowski, wiceminister spraw zagranicznych

Wiceszef polskiej dyplomacji w taki sposób odniósł się do zapowiedzi posłów PiS, którzy przygotowali projekt uchwały w sprawie dyskryminacji szkolnictwa polskiego na Litwie.

Jan Borkowski podkreśla, że zaangażowanie Sejmu w sprawę jest w tej sytuacji pożądane i byłaby to właściwa odpowiedź bo Litwa postępuje wbrew standardom i prawu europejskiemu oraz sąsiedzkim relacjom, które mogłyby się rozwijać, ale napotykają na przeszkody.

Wiceminister zapowiedział takie postępowanie wobec Litwy, żeby władze tego kraju miały poczucie, że nie jesteśmy zadowoleni z zaistniałej sytuacji.

W projekcie uchwały posłowie PiS podkreślają, że ograniczenie możliwości nauczania w języku polskim jest rażąco sprzeczne ze stosowaną w Unii Europejskiej zasadą traktowania mniejszości narodowych.

Język polski na Litwie

Prezydent Litwy Dalia Grybauskaite uzasadniając w środę swą decyzję o podpisaniu nowelizacji ustawy o oświacie oświadczyła, że pomoże ona mniejszościom narodowym stać się równoprawnymi obywatelami kraju. Zdaniem społeczności polskiej nowelizacja pogorszy sytuację polskiego szkolnictwa na Litwie.

Ustawa, która wejdzie w życie 1 lipca, przewiduje, że w szkołach mniejszości narodowych na Litwie, w tym polskich, lekcje dotyczące historii Litwy, geografii Litwy, a także wiedzy o świecie w części dotyczącej Litwy będą prowadzone w języku litewskim.

W litewskim języku w całości będzie wykładany przedmiot o nazwie "podstawy wychowania patriotycznego". Ustawa przewiduje, że od roku 2013 w szkołach litewskich i szkołach mniejszości narodowych egzamin maturalny z języka litewskiego zostanie ujednolicony.

W ramach tzw. optymalizacji sieci szkół w małych miejscowościach będą zamykane szkoły mniejszości narodowych, w tym szkoły polskie, i pozostawiane będą jedynie szkoły litewskie. Według litewskich Polaków, w efekcie liczba szkół polskich na Litwie zmniejszy się o połowę: z obecnych ok. 120 szkół polskich w Wilnie i na Wileńszczyźnie pozostanie ok. 60

agkm, IAR, PAP