Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Sylwia Mróz 13.04.2011

Egzamin gimnazjalny 2011. Arkusze z testu matematyczno-przyrodniczego

430 tysięcy gimnazjalistów pisało test z wiedzy matematyczno-przyrodniczej. Zobacz na jakie pytania musieli odpowiedzieć.
Egzamin gimnazjalny 2011. Arkusze z testu matematyczno-przyrodniczego(fot. PAP/Darek Delmanowicz)

Test był drugą częścią obowiązkowego egzaminu gimnazjalnego. We wtorek uczniowie pisali test z wiedzy humanistycznej. W czwartek będą rozwiązywać test z języka obcego.

- Nie mamy żadnych sygnałów o jakichkolwiek nieprawidłowościach, które mogłyby zakłócić przebieg dzisiejszego egzaminu - powiedział przed rozpoczęciem testu z wiedzy matematyczno-przyrodniczej p.o. dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej, Tadeusz Mosiek.

Test rozpoczął się o godz. 9. Trwał dwie godziny. Uczniowie z różnymi dysfunkcjami mogli pisać go godzinę dłużej. Test dotyczył wiedzy z matematyki, fizyki, chemii, biologii i geografii.

Wszyscy uczniowie w Polsce piszą takie same testy. Prace zostaną zakodowane; sprawdzać je będą egzaminatorzy z okręgowych komisji egzaminacyjnych.

Przystąpienie do egzaminu jest warunkiem ukończenia gimnazjum. Jeśli uczeń z powodu choroby lub ważnych wypadków losowych nie może przystąpić do egzaminu we wtorek, środę i czwartek, to będzie go pisać w drugim terminie - 6, 7 i 9 czerwca. Uczeń przyłapany na ściąganiu podczas sprawdzianu musi przystąpić do niego jeszcze raz. Jeśli uczeń przystąpi do egzaminu i napisze go słabo, a równocześnie uzyska oceny pozytywne na świadectwie na zakończenie III klasy, to i tak ukończy gimnazjum.
Wyniki egzaminu uczniowie poznają w połowie czerwca.


Odpowiedzi do zadań zamkniętych:

1) B- 270
2) B - 18%
3) B - 1,5
4) A - 2/5 n - 16
5) A - Ala
6) A - 3,5
7) B - 1-Poznań, 2-Olsztyn, 3-Łódź, 4-Katowice
8) D - dolnośląskiemu i podkarpackiemu
9) równomiernie obie półkule
10) D - 7 godzin 20 minut
11) C - przylądku Morris Jesup
12) D - +6uC
13) A - tętnicą płucną, naczyniami włosowatymi płuc, żyłą płucną do lewego przedsionka serca
14) A - natlenowana od serca do komórek ciała
15) D - zmiany, jakie zachodzą w sercu podczas jego pracy
16) C - czy barwa światła ma wpływ na wzrost siewek rzodkiewki?
17) B - mitochondriów
18) C - 30 u
19) D - 4:1
20) C - dysocjacja
21) B - H3PO4
22) A - I
23) D - w próbówkach II i IV znajdują się roztwory o odczynie obojętnym
24) A - Ω

Czytaj więcej >>>


Powtórka egzaminu gimnazjalnego, by poprawić jego wynik, nie jest możliwa. Wynik egzaminu z części humanistycznej i matematyczno-przyrodniczej będzie miał wpływ na przyjęcie ucznia do wybranej przez niego szkoły ponadgimnazjalnej. Test z języka obcego ma tylko diagnozować jego znajomość przez ucznia.

Sprawdź pytania z wiedzy humanistycznej >>>

Uczeń gimnazjum może ubiegać się o przyjęcie do trzech szkół ponadgimnazjalnych jednocześnie. O przyjęciu do szkoły ponadgimnazjalnej decydują: liczba punktów uzyskanych przez kandydata za oceny na świadectwie z wybranych przedmiotów i za inne osiągnięcia odnotowane na świadectwie ukończenia gimnazjum oraz liczba punktów za wyniki egzaminu gimnazjalnego.

Czytaj więcej w serwisie specjalnym >>>

sm