Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Sylwia Mróz 20.04.2011

Rodzice Kate Middleton zaproszeni na lunch u królowej Elżbiety

Rodzice przyszłej małżonki brytyjskiego księcia Williama - Kate Middleton po raz pierwszy - na tydzień przed ich ślubem - spotkali się z królową Elżbietą II i księciem Filipem.
Kate MiddletonKate Middleton(fot. Nick Warner/wikipedia)

Carole i Michael Middleton zostali zaproszeni do Windsoru - rezydencji królowej brytyjskiej na zachodzie Londynu, na prywatny lunch. Królowa jest babcią księcia Williama.

- To było spotkanie z udziałem królowej, jej małżonka i państwa Middleton oraz kilku innych osób - poinformował rzecznik Pałacu Buckingham. 29-letnia Kate została przedstawiona królowej na ślubie kuzyna Williama - Petera Philipsa i Autumn Kelly w maju 2008 roku.

Transmisja z uroczystości

Nawet dwa miliardy ludzi na całym świecie może obejrzeć w przyszły piątek ślub księcia Williama. Transmisję z uroczystości będzie można zobaczyć w Telewizji Polskiej, a także w internecie na kanale królewskim The Royal Channel.

W Warszawie grupa około 80 osób, w tym Brytyjczyków obejrzy transmisję na specjalnym spotkaniu w hotelu InterContinental. Przebieg ceremonii zaślubin będzie komentował brytyjski ambasador w Polsce Ric Todd i profesor Norman Davies. Jak mówi Michael Dembinski z Brytyjsko-Polskiej Izby Handlowej, ślub jest dla Brytyjczyków historycznym wydarzeniem, zdarza się raz na pokolenie. Sam ślub w Westminster Abbey potrwa godzinę i piętnaście minut.

Następnie nowożeńcy przejadą do Pałacu Buckingham, gdzie zgodnie z tradycją wyjdą na balkon i powitają wiwatujące na ich cześć tłumy. Następnym punktem programu będzie przelot samolotów upamiętniający Bitwę o Anglię. Tym samym w ceremonii znajdzie się akcent polski, bo jeden z samolotów będzie pomalowany w barwach polskiego pilota Jana Zumbacha, który dowodził dywizjonem 303.

Na tym zakończy się część oficjalna. Po niej w Pałacu odbędą się dwa przyjęcia, jedno wydane przez królową Elżbietę II, a drugie przez księcia Karola.

Mieszkańcy Londynu też będą świętować. Przynajmniej tak było podczas ślubu Elżbiety II w 1947 roku i księcia Karola w 1981 roku, kiedy to organizowano tak zwane "street parties". - Ludzie zamykali wtedy ulice, wystawiali stoły na zewnątrz i dekorowali wszystko flagami - mówi Michael Dembinski.

/


Dla Brytyjczyków dzień ślubu księcia Williama będzie wolny od pracy.

IAR, sm