Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
polskieradio.pl
Gabriela Skonieczna 22.04.2011

Wielki Piątek: Rycerze Jana III Sobieskiego przy Grobie Pańskim

Od stu z górą lat przy Grobie Pańskim w Choczu w województwie wielkopolskim w Wielki Piątek straż honorową pełnią "Turki".
Wielki Piątek: Rycerze Jana III Sobieskiego przy Grobie Pańskimźr. wikipedia
Posłuchaj
  • Danuta Synkiewicz (Merkury Polskie Radio) - Rycerze Jana III Sobieskiego przy Grobie Pańskim
Czytaj także

"Turki" strażnicy to symbolicznego grobu Jezusa Chrystusa. W Wielki Piątek przywdziewają barwne kostiumy, na które składa się: czarne spodnie z lampasami, czerwone kubraki ze złotymi guzikami i hełmy z pomponami. Wśród barwnych przebierańców wyróżnia się "marszałek", którego można uznać za dowódcę "Turków". Ubrany w rzymski hełm, mundur wojskowy i trzymający w ręku szablę nie tylko dokonuje zmiany warty przy Grobie Pańskim, ale również przewodzi "Turkom" podczas procesji rezurekcyjnej.

Strażnicy Grobu Pańskiego spod Wiednia

"Turki" pełnią całonocną wartę przy Grobie Pańskim. Rozpoczyna się ona wieczorem w Wielki Piątek, gdy kapłan do grobu pańskiego przenosi Najświętszy Sakrament. Wtedy "Turki" przystępują do grobu i strzegą go na zmianę aż do samej rezurekcji. Ich służba kończy się dopiero podczas nabożeństwa w wielkanocną niedzielę. Kiedy kapłan oznajmia dobrą nowinę o Zmartwychwstaniu Pańskim, wszystkie "Turki" - jakby rażone piorunem – padają na posadzkę kościoła. Ten upadek ma symbolizować moment, kiedy to straż rzymska przestraszyła się powstającego z grobu Jezusa Chrystusa.

Tradycja "Turków" zachował się też w innych miejscach w Polsce m.in. w Winownie i Koziegłówkach. Wielu genezę "Turków" wywodzi z odsieczy wiedeńskiej Jana III Sobieskiego. Według tradycji rycerze wrócili z wojny do domów dopiero w Wielki Piątek roku następnego. Przed wejściem do miasta przystroili się paradnie w zdobyte na Turkach stroje i broń. W kościele, do którego wkroczyli, aby podziękować za szczęśliwy powrót, był akurat wystawiony Najświętszy Sakrament, postanowili więc zaciągnąć przy nim straż. W następnym roku postanowiono uczcić rocznicę szczęśliwego powrotu z wiktorii wiedeńskiej, pełniąc w strojach tureckich straż przy Grobie Pańskim.

Polskie Radio Merkury, Gazeta Myszkowska, IAR, gs