Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Sylwia Mróz 26.04.2011

Polska jest otoczona państwami posiadającymi elektrownie atomowe

W Czechach jest sześć czynnych reaktorów, na Słowacji - dziewięć, na Ukrainie - piętnaście, a Niemcy mają ich aż szesnaście.
Polska jest otoczona państwami posiadającymi elektrownie atomoweGlow Images/East News
Posłuchaj
  • Radziecka propaganda starała się ukryć skalę katastrofy, do której doszło 25 lat temu w elektrowni jądrowej w Czarnobylu - relacja Piotra Pogorzelskiego z Kijowa (IAR)
Czytaj także

Z kolei Rosja buduje w obwodzie kaliningradzkim Elektrownię Bałtycką - pisze w 25. rocznicę katastrofy w Czarnobylu "Nasz Dziennik". Jej pierwszy blok o mocy 1000 MW ma być włączony do sieci energetycznej w 2015 roku, a następny w 2020 roku. Miasteczko Neman, przy którym powstanie siłownia, leży na granicy z Litwą - 75 kilometrów od Polski.

"Nasz Dziennik" zwraca uwagę, że po katastrofalnych skutkach ataku tsunami dla japońskiej energetyki jądrowej na świecie odważniej wybrzmiewają głosy na rzecz wycofywania się z atomu. Kanclerz Angela Merkel poparła wprawdzie przedłużenie eksploatacji niemieckich elektrowni atomowych o średnio 12 lat, jednak podkreśla, że celem jej rządu jest jak najszybszy rozwój energetyki opartej na źródłach odnawialnych.

- Zupełnie inaczej podchodzi do tego Rosja. Nie tylko buduje kolejne siłownie u siebie i za granicą, ale chce wykorzystać rezerwę Zachodu, aby sprzedawać więcej własnej energii różnego typu - czytamy w dzienniku. Obecnie Federacja Rosyjska posiada łącznie 33 czynne reaktory, a sześć jest w budowie. Energia nuklearna stanowi 16 procent łącznej produkcji energii w Rosji.

- Stan tych siłowni jest bardzo zróżnicowany. Są wśród nich nowoczesne konstrukcje na poziomie współczesnych rozwiązań zachodnich, ale pozostaje 11 reaktorów typu RBMK, które zgodnie z międzynarodowymi zaleceniami powinny zostać zamknięte - pisze gazeta, podkreślając, że wady tej konstrukcji doprowadziły do największej katastrofy związanej z energią atomową w dziejach - wybuchu jednego z bloków elektrowni czarnobylskiej 26 kwietnia 1986 roku.

/



IAR, sm