Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Agnieszka Kamińska 23.05.2011

Premier Donald Tusk: zmiany w Schengen potraktujemy jako ostateczność

Premier Donald Tusk otworzył w Brukseli biuro polskiej prezydencji w Unii. Rozmawiał z szefem KE Jose Barroso – omawiał z nim priorytety polskiego przewodnictwa.
Premier Donald Tusk: zmiany w Schengen potraktujemy jako ostatecznośćfot. PAP/Radek Pietruszka

Polska wchodzi z nową siedzibą do serca Brukseli, a z prezydencją do serca Unii Europejskiej - mówili podczas otwarcia nowej siedziby przedstawicielstwa Polski przy UE szefowie unijnych instytucji.

Prezydencja i kryzys

Szef rządu omawiał priorytety naszego przewodnictwa w UE z szefem KE Jose Barroso.

Premier mówił że dla Polski, podczas przewodnictwa w Unii Europejskiej, niezwykle ważne będzie kontynuowanie prac w ramach Partnerstwa Wschodniego. Dodał, że nasz kraj chce jak najsprawniejszych rozmów akcesyjnych z Chorwacją. Donald Tusk mówił też o roli, jaką dla przyszłości UE ma polityka spójności.

Premier Donald Tusk mówił potem, że Polska prezydencja stanie przed szczególnym wyzwaniem, jakim jest walka ze skutkami kryzysu finansowego.

- Polska jest poza strefą euro, ale jest w pakcie Euro Plus i chcielibyśmy tu pomoc na wszystkie dostępne nam sposoby, aby współdziałanie instytucji europejskich pomogło w zapobieganiu skutkom kryzysu. Tu nasza współpraca jest tradycyjnie bardzo dobra i intensywna – mówił.

Schengen zagrożone?

- Zmianę Schengen traktujemy jako ostateczność i zdecydowanie wolelibyśmy, żeby taki mechanizm, gdyby powstawał, miał charakter ogólnoeuropejski, a w żadnym wypadku nie decyzji poszczególnych państw - odpowiedział Tusk, pytany po spotkaniu z szefem KE Jose Barroso, czy dopuszczalna jest reforma strefy Schengen i możliwość czasowego przywrócenia kontroli na wewnętrznych granicach w UE.

- Polska, co zrozumiałe, jest bardzo ostrożna w formułowaniu takiej potrzeby, być może dlatego, że zbyt wiele lat czekaliśmy na możliwość w pełni swobodnego przemieszczania się w obrębie Europy - podkreślił Tusk.

Premier dodał, że jeśli potrzebny okazałby się mechanizm "doraźnego reagowania w sytuacji zagrożeń" trzeba nad nim "spokojnie pracować". - Nawet wtedy gdyby dochodziło do potrzeby wznawiania kontroli, to rola instytucji europejskich powinna być zdecydowanie przed inicjatywami poszczególnych państw członkowskich - zaznaczył.

Barroso: będziemy wspierać

Barroso zapewnił, że polska prezydencja może liczyć na pełne wsparcie KE. - Jesteśmy zdeterminowani, by okres ten był sukcesem - oświadczył szef KE. Zwrócił uwagę, że polska prezydencja rozpocznie debatę na temat przyszłego budżetu UE na lata 2014-2020.

Barroso zauważył też, że w czasie polskiej prezydencji będą miały miejsce międzynarodowe spotkania na wysokim szczeblu m.in. na temat zmian klimatycznych w grudniu w RPA, a także szczyt Partnerstwa Wschodniego we wrześniu w Warszawie. - Bardzo ważne jest, by wzmacniać więzy z naszymi wschodnimi partnerami. Liczę w bardzo dużym stopniu na polskie przywództwo, by móc osiągnąć ten cel, który jest naszym wspólnym celem w UE - powiedział Barroso.

Zwracając się do obecnego na uroczystości premiera Donalda Tuska Barroso wyraził uznanie dla logo polskiej prezydencji. - Chcę ci powiedzieć, drogi Donaldzie, że logo prezydencji, które przyjęliście, jest naprawdę inspirujące. Jest to przykład wspólnego postępu w przeszłości, ale również jest nawiązaniem do aspiracji we wspólnej przyszłości - mówił szef KE.

agkm