Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Sylwia Mróz 28.05.2011

30. rocznica śmierci Prymasa Tysiąclecia kardynała Stefana Wyszyńskiego

Prymas Tysiąclecia jest symbolem zmagania się z wojującym systemem ateistycznym - mówi metropolita gnieźnieński, arcybiskup Józef Kowalczyk.
Stefan Wyszyński - Prymas TysiącleciaStefan Wyszyński - Prymas TysiącleciaFot. Instytut Prymasowski Stefana Kardynała Wyszyńskiego
Posłuchaj
  • Arcybiskup Józef Kowalczyk: Prymas Tysiąclecia jest symbolem zmagania się z wojującym systemem ateistycznym
Czytaj także

Z okazji 30. rocznicy śmierci kardynała Stefana Wyszyńskiego w warszawskiej archikatedrze, pod przewodnictwem nuncjusza apostolskiego w Polsce arcybiskupa Celestino Migliore, zostanie odprawiona w południe uroczysta msza święta. Po mszy - kapłani archidiecezji warszawskiej przejdą do sarkofagu Sługi Bożego Stefana Kardynała Wyszyńskiego, gdzie złożą kwiaty i będą modlić się o jego rychłą beatyfikację.

Wcześniej ksiądz profesor Waldemar Chrostowski wygłosi wykład dla kapłanów archidiecezji warszawskiej, biorących udział w uroczystościach upamiętnienia tej rocznicy (o 10.15). Tematem wykładu księdza profesora Waldemara Chrostowskiego będzie: "Prymas Tysiąclecia drogowskazem dla kapłanów dzisiaj. Wielkość i specyfika biskupiej posługi oraz aktualność jego przesłania". Ksiądz profesor Chrostowski jest jednym z księży wyświęconych przez Prymasa Tysiąclecia.

Obchody 30. rocznicy śmierci

W związku z 30. rocznicą śmierci kardynała Stefana Wyszyńskiego, w ten weekend zostanie także udostępniona do zwiedzania część pomieszczeń Pałacu Arcybiskupów Warszawskich przy ulicy Miodowej, gdzie Prymas Tysiąclecia urzędował. W sobotę, 28 maja - w godzinach 10.00-13.00 będzie można wejść do pomieszczeń na piętrze: do dawnego gabinetu Prymasa Wyszyńskiego oraz do kaplicy.

Z kolei w niedzielę - w niedzielę, 29 maja - dla zwiedzających otwarte zostaną niektóre pokoje na parterze, między innymi sala tronowa. Zwiedzanie będzie możliwe w godzinach od 10:00 do 11:00 i od 12:45 do 15:00. Zwiedzanie będzie odbywać się w grupach do 10 osób z przewodnikiem.

Natomiast na Pikniku Naukowym Polskiego Radia, który odbędzie się w Parku Rydza Śmigłego, będzie można zobaczyć stoisko powstającego muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego.

Życie prymasa

Stefan Wyszyński urodził się w 3 sierpnia 1901 roku w miejscowości Zuzela. W tym roku przypada więc także 110. rocznica jego urodzin. Po ukończeniu gimnazjum w Warszawie i Łomży wstąpił do Seminarium Duchownego we Włocławku, gdzie 3 sierpnia 1924 roku został wyświęcony na kapłana. Po czterech latach studiów na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim na Wydziale Prawa Kanonicznego i Nauk Społecznych uzyskał stopień doktora.

W 1946 roku papież Pius XII mianował księdza profesora Wyszyńskiego biskupem, ordynariuszem lubelskim. Sakry biskupiej udzielił mu na Jasnej Górze Prymas Polski kardynał August Hlond, w maja 1946 roku. Po jego śmierci 22 października 1948 biskup Wyszyński został mianowany arcybiskupem Gniezna i Warszawy oraz Prymasem Polski. Kardynałem został 12 stycznia 1953 roku, ale nie mógł odebrać w Rzymie kapelusza kardynalskiego, ponieważ nie otrzymał paszportu.

Osiem miesięcy później (25 września 1953 roku) kardynał Wyszyński został aresztowany i na trzy lata internowany. Wrócił do Warszawy 26. października 1956 roku. W latach 1957-65 prowadził narodowe rekolekcje - Wielką Nowennę przed Jubileuszem Tysiąclecia Chrztu Polski. W latach sześćdziesiątych Prymas Polski czynnie uczestniczył w pracach Soboru Watykańskiego II, na jego prośbę również papież ogłosił 21 listopada 1964 roku Maryję Matką Kościoła. Zmarł 28 maja 1981 roku - w uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego.

Beatyfikacja Prymasa Tysiąclecia

Proces beatyfikacyjny kardynała Stefana Wyszyńskiego na etapie diecezjalnym rozpoczął się 20 maja 1983 roku, a zakończył 6 lutego 2001 roku. Akta zebrane w toku procesu - w sumie 37 tomów - wraz załącznikami (książkami, artykułami autorstwa kandydata na ołtarze) zostały przekazane do watykańskiej Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych. Aktualnie trwają prace nad udowodnieniem heroiczności cnót Sługi Bożego.

Czytaj więcej w serwisie Polskiego Radia >>>


IAR, sm