Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Sylwia Mróz 13.06.2011

Dyskusja nad raportem komisji ds. śmierci Blidy

We wtorek przewodniczący sejmowej komisji śledczej badającej przyczyny śmierci byłej posłanki SLD Barbary Blidy ma ujawnić projekt raportu końcowego.
Ryszard KaliszRyszard KaliszPiotr VaGla Waglowski/Wikimedia Commons/CC

Nad projektem, podczas zaplanowanego na 12.00 posiedzenia, będą dyskutować członkowie komisji. Projekt raportu będzie miał około 250 stron. Zawarty w nim ma być opis stanu faktycznego, czyli przebiegu wydarzeń, jaki w badanej sprawie ustalili sejmowi śledczy. Chodzi m.in. o przebieg prokuratorskiego postępowania dotyczącego tzw. afery węglowej, w którym pojawiła się osoba Blidy.

W raporcie znajdzie się rózniez opis zdarzeń z domu Blidów 25 kwietnia 2007 r., gdy b. posłanka popełniła samobójstwo po wkroczeniu funkcjonariuszy ABW, chcących ją zatrzymać w związku z prowadzoną w Prokuraturze Okręgowej w Katowicach sprawą "węglową".

Funkcjonowanie organów państwa

Projekt raportu powinien się też odnieść do działań w tej sprawie najwyższych ówczesnych organów państwa - premiera, ministra sprawiedliwości, kierownictwa prokuratury i ABW - zarówno przed, jak i po śmierci Blidy.

Zgodnie z ustawą komisja bada legalność działań organów państwa w ramach tematyki, którą jest określona w sejmowej uchwale powołującej komisję. We wnioskach zawartych w końcowym sprawozdaniu sejmowi śledczy mogą wskazać dostrzeżone nieprawidłowości w funkcjonowaniu organów państwa, sformułować propozycje zmian legislacyjnych, a nawet wystąpić ze wstępnym wnioskiem o postawienie przed Trybunałem Stanu przedstawicieli władz, jeśli uznają, że naruszyli oni konstytucję.

Wtorkowe posiedzenie będzie jednym z ostatnich spotkań komisji śledczej badającej śmierć Blidy. Posłowie z komisji po zapoznaniu się z projektem końcowego sprawozdania otrzymają najprawdopodobniej czas - tydzień lub dwa - na przygotowanie poprawek i ewentualnych zdań odrębnych do projektu raportu.

PAP, sm