Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Gabriela Skonieczna 17.06.2011

Kolejni zabici w Syrii. Nastolatek wśród ofiar

Syryjskie siły bezpieczeństwa zastrzeliły w piątek co najmniej 16 uczestników antyrządowych protestów. Jest wśród nich 16-letni chłopiec.

Grupa działaczy koordynująca protesty w Syrii poinformowała, że dziewięć osób zginęło w mieście Homs, a dwie na przedmieściach Damaszku. Jedna osoba poniosła śmierć w Aleppo - drugim po Damaszku pod względem wielkości mieście Syrii, w którym do tej pory nie dochodziło do większych protestów.

Masowe protesty

Protesty wybuchły w piątek po porannych modlitwach także w meczetach m.in. w Hamie, Darze, Der al-Zour i Dżableh. Siły bezpieczeństwa otworzyły ogień do manifestantów w nadmorskiej miejscowości Banijas. Syryjska telewizja państwowa podała tymczasem, że w mieście Der al-Zour rannych zostało sześciu policjantów. Telewizja twierdzi, że stało się tak, gdy posterunek policyjny zaatakowali napastnicy.

Masowe protesty w Syrii trwają od 18 marca. Ich uczestnicy domagają się ustąpienia prezydenta Baszara el-Asada i demokratyzacji kraju. Według obrońców praw człowieka, w czasie starć zginęło co najmniej 1300 osób.

Protest przeciwko prezydentowi Syrii odbył się dziś także w sąsiadującym z Syrią Libanie. W stolicy tego kraju - Trypolisie demonstrowało około 200 osób. Jedna zginęła, a siedem zostało rannych.

Obóz
Obóz dla syryjskich uchodźców w tureckiej prowincji Hatay

Protest uchodźców

Syryjscy uchodźcy w Turcji rozpoczęli strajk głodowy na znak protestu przeciwko wprowadzeniu przez tureckie władze ograniczeń. - Oni protestują, bo nikt ich nie może odwiedzić - powiedziało agencji AFP anonimowe źródło. Rozmówca podkreślił, że uchodźcy są także sfrustrowani niemożnością wystąpienia przeciwko reżimowi w Damaszku. Według agencji AFP, na rozpoczęcie głodówki mogło mieć też wpływ incydentalne użycie przemocy przez tureckich strażników.

Angelina Jolie w tureckich obozach

W Turcji przebywa blisko 10 tysięcy syryjskich uchodźców. Władze tego kraju przekonują, że mają oni zapewnione trzy posiłki dziennie, gorącą wodę, dostęp do różnych niezbędnych usług domowych i opiekę psychologiczną. Syryjczycy z obozie dla uchodźców w tureckim Jajladagi nieopodal granicy z Syrią rozpoczęli głodówkę po modlitwach muzułmańskich tuż przed wizytą znanej aktorki Angeliny Jolie, która jest ambasadorem dobrej woli wysokiego komisarza do spraw uchodźców ONZ.
Obóz w Jajladagi daje schronienie wielu tysiącom uchodźców i jest jednym z pięciu namiotowych miasteczek, założonych w Turcji przez Czerwony Półksiężyć, część Międzynarodowego Czerwonego Krzyża.

/

gs