Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Gabriela Skonieczna 28.06.2011

Krajowy koordynator egzorcyzmów prosi o pomoc

Podczas obrad Konferencji Episkopatu Polski w Licheniu biskupi po raz pierwszy powołali delegata Episkopatu ds. egzorcystów.
Krajowy koordynator egzorcyzmów prosi o pomocGlow Images/East News

Po zebraniu plenarnym Konferencji Episkopatu Polski w Licheniu, które miało miejsce między 24 i 26 czerwca, biuro prasowe KEP poinformowało, że z prośbą o powołanie delegata ds. egzorcystów zwrócił się krajowy koordynator egzorcystów ks. Marian Piątkowski. Zadanie to powierzono metropolicie częstochowskiemu abp. Stanisławowi Nowakowi.

Polityka prorodzinna w polskiej prezydencji

W specjalnym komunikacie hierarchowie przypomnieli też, że małżeństwo jest naturalnym związkiem mężczyzny i kobiety. Jak podkreślili, prawne wprowadzenie związków partnerskich "byłoby zgodą na niebezpieczne osłabianie instytucji małżeństwa". Zaapelowali też o politykę wspomagającą rodziny - Niech polityka prorodzinna stanie się jednym z głównych tematów dyskusji w kampanii wyborczej, niech przyświeca polskiej prezydencji w Unii Europejskiej jako kontynuowanie tematu podjętego przez rząd Węgier - napisali biskupi.

Małżeństwo i ochrona życia

Episkopat zwraca też uwagę na solidne przygotowanie do małżeństwa w rodzinach, szkołach i parafiach. Biskupi krytykują praktykę wielu młodych, którzy mieszkają razem przed ślubem. - Kościół nie może przymykać oczu na to zjawisko i milczeć, gdy w naszych czasach rodzi się nowy obyczaj, sprzeczny z nauką Kościoła - zaznaczają.

Hierarchowie wyrazili poparcie dla obywatelskiej inicjatywy w sprawie całkowitej ochrony życia ludzkiego, którą poparło podpisami blisko 600 tys. obywateli. Zwrócili się też do polskich parlamentarzystów o przyjęcie prawa chroniącego każde ludzkie życie, od momentu poczęcia aż do naturalnej śmierci. W związku z upływającymi kadencjami przewodniczących komisji, rad i zespołów KEP, biskupi dokonali szeregu wyborów dotyczących gremiów Episkopatu.

Zmiany personalne

Obecny statut KEP przewiduje, że kadencja przewodniczących trwa pięć lat i funkcję tę biskup może pełnić bez przerwy przez dwie kolejne kadencje. W myśl tych zapisów, kierujący od 10 lat pracami Komisji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów bp Stefan Cichy przestał pełnić tę funkcję. Nowym przewodniczącym został biskup pomocniczy diecezji świdnickiej bp. Adam Bałabuch.

Drugą kadencję zakończył też przewodniczący Bilateralnego Zespołu Katolicko-Prawosławnego bp Tadeusz Pikus. Zastąpił go na tym stanowisku biskup pomocniczy z Przemyśla bp Marian Rojek.

Szereg biskupów otrzymało nominację na drugą kadencję prac w gremiach Episkopatu. M.in. kolejne pięć lat pracami Komisji Duchowieństwa będzie kierował kard. Stanisław Dziwisz, a abp Stanisław Gądecki - pracami Komisji Duszpasterstwa.

gs