Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Martin Ruszkiewicz 11.07.2011

Strajk w sądach nie do końca zorganizowany

Nie wszyscy prokuratorzy i sędziowie przyłączyli się do protestu przeciw rządowym planom zamrożenia waloryzacji płac i zmianach w ustawie o ustroju sądów powszechnych.
mat. ilustracyjnemat. ilustracyjneGlow Images/East News
Posłuchaj
  • Przeciwko rządowym planom zamrożenia płac protestują sędziowie i prokuratorzy w Szczecinie
  • Marcin Chałoński stwierdził, że sędziowie, prokuratorzy oraz pracownicy cywilni tych instytucji do protestu nie przystąpili z kilku powodów
  • Marcin Chałoński podkreślił, że decyzja o przystąpieniu do protestu jest indywidualna i leży w gestii poszczególnych pracowników sądów bądź prokurator
Czytaj także

Protest miał polegać na korzystaniu przez sędziów z urlopów na żądanie lub ogłaszaniu 20-minutowych przerw w trakcie prowadzonych rozpraw. Z kolei prokuratorzy, oprócz korzystania z urlopów na żądanie i rezygnacji z czynności procesowych, mieli honorowo oddawać krew w stacjach krwiodawstwa.

Szczecin aktywny w proteście

Szczecińscy prawnicy przyłączyli się do ogólnopolskiego protestu. Sędziowie korzystają z urlopów na żądanie. Część powstrzymuje się od czynności procesowych albo ogłasza 20-minutowe przerwy w trakcie prowadzonych rozpraw.

W Szczecinie do protestu przyłączyły sie cztery organizacje prawnicze.

- Chodzi o zasadę, a nie o kwotę, która może przekraczać niewiele ponad 100zł. Doskonale wiemy, ze jeśli w tym roku wyjątkowo obniży nam się pensję, to ta obniżka w kolejnych latach pociągnie za sobą kolejne cięcia - powiedział Maciej Strączyński z Prawników

Według rzeczniczki resortu Joanny Dębek średnia pensja prawników to 12 tysięcy złotych, ale zależy to od funkcji jakie wykonuje. Sędziowie twierdza natomiast, że ich wynagrodzenei oscyluje wokół kowty 6-7 tysięcy.

Z protestu nie są zadowlone osoby, który długo czekały na rozprawę, a ich termin zbiegł się z protestem w sądach.

Świętokrzyskie wyłamało się z protesu

Sędziowie, prokuratorzy oraz pracownicy cywilni obu tych instytucji nie przyłączyli się do zaplanowanego na poniedziałek ogólnopolskiego strajku zorganizowanego przez Stowarzyszenie „Iustitia”.

Jak poinformował rzecznik Sądu Okręgowego w Kielcach, sędzia Marcin Chałoński, świętokrzyscy pracownicy prokuratur i sądów do protestu nie przystąpili z kilku powodów.

- Uchwała Stowarzyszenia „Iustitia” dotycząca strajku dotarła do świętokrzyskich sądów dopiero 5 lipca i dlatego nie było już możliwości odwołania dzisiejszych rozpraw, które planowane są na około 1,5 miesiąca wcześniej. Jeżeli nawet udałoby się rozprawy odwołać, to decyzja ta najbardziej uderzyłaby w zwykłych obywateli – stwierdził sędzia Chałoński

Marcin Chałoński dodał, że świętokrzyscy sędziowie i prokuratorzy popierają tę akcję, ale decyzja o przystąpieniu do protestu jest indywidualna i leży w gestii poszczególnych pracowników sądów bądź prokurator.

Kolejny ogólnopolski protest pracowników sądów i prokuratur planowany jest na 19 września, jednak na razie nie wiadomo, czy przystąpią do niego świętokrzyscy sędziowie, prokuratorzy oraz pracownicy cywilni tych instytucji. Jak mówi Marcin Chałoński, jest to „indywidualna decyzja każdego pracownika”.

mr