Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Tomasz Owsiński 12.08.2011

Powstał portal o ostatnim dowódcy Armii Krajowej

Instytut Pamięci Narodowej uruchomi nowy portal internetowy poświęcony generałowi Leopoldowi Okulickiemu pseudonim Niedźwiadek.
Fragment okładki wydanego przez IPN albumFragment okładki wydanego przez IPN album
Posłuchaj
  • Prezes IPN Łukasz Kamiński: losy gen. Okulickiego zasługują na przypomnienie
Czytaj także

Portal ukazujący postać i działalność ostatniego komendanta głównego Armii Krajowej zainauguruje działanie na kilka dni przed świętem Wojska Polskiego, które przypada 15 sierpnia.

Prezes IPN doktor Łukasz Kamiński podkreśla, że portal wpisuje się w ideę Instytutu przypominania niezwykłych postaci z naszej historii, które przez wiele lat komunistycznej Polski były skazane na zapomnienie.

Rzecznik IPN Andrzej Arseniuk wyjaśnia, że na portalu zostały zamieszczone zdjęcia pokazujące drogę życiową i wojskową Leopolda Okulickiego, jego biogram a także historia jego wojskowej drogi, a wszystko to podane jest w przystępny dla młodzieży sposób.

Zmarł na Łubiance

W ubiegłym roku IPN wydał album poświęcony generałowi Okulickiemu, "Generał Leopold Okulicki 1898-1946". Autor opracowania Jacek Pawłowicz przypomina, że generał Okulicki - jako dowódca AK i przedstawiciel Polskiego Państwa Podziemnego był jednym z głównych oskarżonych w procesie "16" w Moskwie. Tam bronił idei Polskie Państwa Podziemnego, a jego wystąpienia pokazują umiłowanie ojczyzny i wolności.

Okulicki był oskarżony w sfingowanym procesie o przestępstwa na zapleczu frontu sowieckiego w Polsce, za co został skazany na 10 lat więzienia. W 1955 roku, władze radzieckie ogłosiły, iż generał Okulicki zmarł w więzieniu na Łubiance 24 grudnia 1946 na skutek ataku serca i paraliżu, a jego zwłoki zostały spalone. Jednak inni z oskarżonych w procesie twierdzili, że generał został zamordowany.

Portal poświęcony ostatniemu dowódcy Armii Krajowej będzie można znaleźć pod adresem internetowym www.okulicki.ipn.gov.pl

Zobacz galerię dzień na zdjęciach>>>

IAR, to