Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Martin Ruszkiewicz 17.08.2011

Chłopiec walczy o życie po zatruciu muchomorem

Lekarze z Centrum Zdrowia Dziecka w Międzylesiu walczą o życie 16-letniego Dawida, który zatruł się muchomorem sromotnikowym. Stan chłopca jest ciężki i pogarsza się.
Chłopiec walczy o życie po zatruciu muchomoremźr. wikipedia

Jedynym ratunkiem dla niego jest przeszczep wątroby. Rzecznik Centrum Zdrowia Dziecka Paweł Trzciński powiedział, że chłopiec jest nieprzytomny, utrzymywany przy życiu dzięki dializom albuminowym, które oczyszczają organizm z toksyn.

Chłopiec czeka na pilny przeszczep wątroby. Na razie nie ma jednak odpowiednich zgłoszeń i nie może otrzymać wątroby od dawcy spokrewnionego, bo potrzebuje całego organu, zatem przeszczep musi nastąpić od dawcy zmarłego.

Dawida przyjmowała na leczenie w Centrum Zdrowia Dziecka profesor Joanna Pawłowska - toksykolog, szefowa Kliniki Gastroenterologii. Powiedziała, że kiedy chłopiec trafił do Centrum Zdrowia Dziecka był jeszcze przytomny.

- Sam przygotował grzyby, które przynieśli jego starsi koledzy. Matki nie było w tym czasie w domu - poinformowała Joanna Pawłowska.

Młody muchomor sromotnikowy jest biały, podobny do wielu blaszkowych grzybów jadalnych jak pieczarka leśna, kania czy gąska. Jego toksyny działają bardzo szybko, wiążą się komórkami organizmu i nieodwracalnie uszkadzają wątrobę, a potem inne organy. Szczególnie szybko toksyny działają na młody organizm, którego wątroba nie jest jeszcze w pełni dojrzała.

W ocenie profesor Pawłowskiej, osoby, sprzedające grzyby, które można pomylić z muchomorem lub które podają takie grzyby dzieciom, powinny ponosić odpowiedzialność za narażenie czyjegoś życia - choćby doszło do tego nieumyślnie.

Zobacz galerię: dzień na zdjęciach>>>

mr