Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
polskieradio.pl
Szymon Gebert 21.08.2011

Polka uwięziona w Trypolisie. Statek został ostrzelany

Maltański statek, na pokładzie którego Polka z trójką dzieci miała opuścić oblężony Trypolis, został ostrzelany i musiał zawrócić.
Zniszczony w nalocie NATO budynek rządowy w Trypolisie pokazany dziennikarzom przez reżim Muammara KaddafiegoZniszczony w nalocie NATO budynek rządowy w Trypolisie pokazany dziennikarzom przez reżim Muammara KaddafiegoFot. PAP/EPA/STR

Statek miał wpłynąć do portu w libijskiej stolicy jeszcze rano, jednak władze nie wydały zgody. Polka, która zdecydowała się wraz z trójką dzieci opuścić Libię, wróciła więc do domu.

Trwające od miesięcy w całym kraju walki dotarły dziś w nocy do stołecznego Trypolisu. Rebelianci z Bengazi zbliżyli się do stolicy z trzech stron i - według ich zapewnień - zajęli dwie podmiejskie dzielnice szykując się do dalszych szturmów. Rząd Muammara Kaddafiego, w ostatnich dniach opuszczonego przez kolejnych współpracowników, zaklinając rzeczywistość zapewnia, że miasto jest bezpieczne i bronione przez "tysiące żołnierzy". Jednak według agencji powołujących się na świadków, wojska dyktatora atakowane są nie tylko z zewnątrz, ale także - na wezwanie powstańców - przez opozycyjnych wobec władzy pułkownika mieszkańców stolicy. W nocnych walkach powstańcy wspierani przez nieustannie atakujące samoloty NATO ponieśli ciężkie straty. Zginęło, według danych ze stolicy powstania Bengazi, 123 rebeliantów.

- Wszyscy pasażerowie oczekują na moment, kiedy można będzie wejść na pokład statku, który czeka na redzie po tym, jak został ostrzelany - relacjonuje Paulina Kapuścińska z biura prasowego MSZ. - W tej chwili oczekujemy na informację, kiedy statek bezpiecznie wpłynie do portu i będzie można rozpocząć zapraszanie pasażerów na pokład - dodała.

Kobieta była jedyną osobą która na informacje MSZ o możliwości ewakuacji dla Polaków, zgłosiła się do podróży. Polski konsul w Benghazi jest w stałym kontakcie z kobietą.

MSZ wystosował dziś komunikat, w którym zwraca się do powstańców o "powstrzymanie się od odwetu i zbędnej przemocy".

"Apelujemy do oddziałów powstańczych podporządkowanych Przejściowej Radzie Narodowej przygotowującej się do przejęcia pełni władzy w Libii – o powstrzymanie się od odwetu i zbędnej przemocy. Godne zachowanie powstańców z pewnością pomoże w szybkim zaprowadzeniu porządku i stabilizacji po zakończeniu walk. Budowa nowego kształtu państwa wymagać będzie udziału wszystkich Libijczyków, również tych, którzy z różnych powodów żyli dotychczas w przekonaniu braku alternatywy dla reżimu płk. M. Kadafiego." - napisało MSZ, dalej zapewniając, że "Polska, jako aktywny i odpowiedzialny członek społeczności międzynarodowej, podtrzymuje gotowość do udziału w działaniach ukierunkowanych na udzielenie wszechstronnego wsparcia dla nowej Libii budowanej na demokratycznych podstawach, odzwierciedlających słuszne wolnościowe aspiracje Libijczyków. W trudnej fazie stabilizacji i odbudowy – do dyspozycji libijskich partnerów chcemy postawić zarówno możliwości tkwiące w rozwoju współpracy dwustronnej w wielu dziedzinach, jak i doświadczenia zgromadzone w okresie ponad 20 lat naszej własnej transformacji."

IAR, Reuters, sg