Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
polskieradio.pl
Gabriela Skonieczna 23.08.2011

Tygrys sumatrzański kontra papier toaletowy

Opublikowane w poniedziałek wyniki śledztwa pokazują, że papier toaletowy firmy Cottonsoft pochodzi z lasów deszczowych Indonezji, które są domem jednego z najbardziej zagrożonych wyginięciem drapieżników na świecie.
Tygrys sumatrzański kontra papier toaletowy

Opublikowane dane to rezultat ośmiomiesięcznego śledztwa prowadzonego przez Greenpeace, Partię Zielonych i WWF-Nowa Zelandia, które miało na celu sprawdzenie pochodzenie papieru toaletowego.

Firma Cottonsoft odmówiła udzielenia takich informacji, więc próbka papieru została wysłana do USA w celu przeprowadzenia badań laboratoryjnych. Potwierdziły one obecność drewna specyficznego dla lasów deszczowych, informacje te WWF opublikował na swoich stronach internetowych.

Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>

Cottonsoft jest firmą zależną od Asia Pulp and Paper (APP) z którego dostaw zrezygnowały największe światowe firmy jak Kraft, Nestle, Unilever, Tesco i Carrefour z powodu niszczenia lasów deszczowych w celu produkcji pulpy i papieru.

Greenpeace, Partię Zielonych i WWF-Nowa Zelandia wzywają sprzedawców do zaprzestania zaopatrywania się w produkty Cottonsoft i Asia Pulp and Paper, dopóki te nie zobowiążą się do zaprzestania niszczenia lasów deszczowych. Proszą one także klientów o użycie swoich sił jako nabywców w celu zmuszenia wycofania produktów Cottonsoft z półek.

/

Indonezja papierowym potentatem

Indonezja jest obecnie największym dostawcą pulpy papierowej używanej w produkcji papieru toaletowego dla Nowej Zelandii. Pochodzi z niej jedna na cztery sprzedane rolki.

Niszczenie lasów deszczowych w Indonezji jest jednym z najpoważniejszych zagrożeń dla wymierającego tygrysa sumatrzańskiego. Szacuje się, że tylko 400 przedstawicieli tego gatunku wciąż pozostaje na wolności. Przyczynia się to do narastania konfliktu między tygrysami i ludźmi.

Greenpeace Nowa Zelandia upublicznił szokujące zdjęcia tygrysa sumatrzańskiego, który został zchwytany w pułapkę i umarł na terenie wycinki prowadzonej przez APP w Riau (Indonezja).

Działacz Greenpeace Nathan Argent powiedział, że wiele osób byłoby zszokowanych gdyby się dowiedziało, że używając papieru toaletowego Cottonsoft dosłownie wycierają z powierzchni ziemi jeden z najbardziej zagrożonych gatunków.

- Lasy deszczowe i ich mieszkańcy są zabijani przez nielegalne wycinki. Niszczenie ich na papier toaletowy jest obrzydliwe – powiedziała rzeczniczka nowozelandzkiej Partii Zielonych ds. leśnictwa Catherine Delahunty.

Bądźmy świadomymi na zakupach

Dyrektor wykonawczy WWF Nowa Zelandia Chris Howe podkreślił, że wielu Nowozelandczyków będzie się chciało upewnić, że ich wybory zakupowe nie przyczyniają się do niszczenia lasów deszczowych i życia dzikich zwierząt. - Zachęcamy ludzi do upewnienia się, że leśny dom zagrożonych tygrysów i orangutanów pozostaje nietknięty - powiedział Chris Howe. WWF wydało specjalny poradnik mający pomóc klientom w kupowaniu papieru toaletowego przyjaznego lasom deszczowym.

Indonezja ma jeden z najwyższych wskaźników niszczenia lasów deszczowych na świecie. Rząd tego kraju ocenia, że więcej niż milion hektarów lasów deszczowych jest wycinanych każdego roku. Zniszczenie lasów deszczowych jest uznawane za jeden z głównych czynników prowadzących do globalnych zmian klimatu.

WWF.org, wikipedia, gs