Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Martin Ruszkiewicz 07.09.2011

CBOS: Polacy podzieleni ws. aborcji

Opinie Polaków na temat zakazu przerywania ciąży są wyraźnie podzielone: prawie połowa jest mu przeciwna (47 proc.), mniej więcej tyle samo go popiera (46 proc.) - wynika z badania CBOS.
CBOS: Polacy podzieleni ws. aborcjiGlow Images/East News

Niezależnie od tego, czy badani określają się jako zwolennicy czy przeciwnicy legalizacji aborcji, w kwestii okoliczności, w jakich kobieta powinna mieć możliwość jej przeprowadzenia, mają zbliżone opinie - nawet wśród przeciwników aborcji powszechne jest przyzwolenie na przerywanie ciąży, gdy zagraża ona życiu kobiety. Z drugiej strony większość osób opowiadających się za prawem do aborcji ma obiekcje, jeśli jedyną przesłanką jest sytuacja życiowa kobiety.

"Aborcyjny kompromis"

Zdaniem analityków CBOS zawarty w ustawie "aborcyjny kompromis" wydaje się rozwiązaniem dobrym, ponieważ Polacy w większości popierają prawo do usunięcia ciąży w sytuacjach, w których zezwala na to prawo. W mniejszości pozostają osoby akceptujące bardziej radykalne rozwiązania legislacyjne - zarówno w kwestii łagodzenia, jak i zaostrzania ustawy.

Paradoksalnie, największą akceptację aborcji można było zaobserwować tuż po wejściu w życie ustawy z 1993 r. znacząco ją ograniczającej - o tym, że przerywanie ciąży powinno być dopuszczalne, przekonanych było wówczas prawie dwie trzecie ankietowanych (64 proc.).

Głos Polaków ws. aborcji

Obecnie prawie połowa Polaków (47 proc.) popiera prawo do przerywania ciąży, w tym co dziewiąty (11 proc.) uważa, że aborcja powinna być całkowicie dozwolona, a więcej niż co trzeci (36 proc.) opowiada się za jej częściowym ograniczeniem. Porównywalna grupa (46 proc.) jest zdania, że przerywanie ciąży powinno być zakazane - z pewnymi wyjątkami (31 proc.) lub całkowicie (15 proc.).

Ankietowani niemal powszechnie przyznają, że przerywanie ciąży powinno być dopuszczalne, gdy stanowi ona zagrożenie dla życia matki (87 proc.). Prawie cztery piąte respondentów uważa za słuszne zagwarantowanie prawa do takiego zabiegu, gdy ciąża może wywołać u kobiety komplikacje zdrowotne (79 proc.) lub gdy jest wynikiem czynu zabronionego (78 proc.).

Dzień na zdjęciach - zobacz galerię>>> 

Chociaż respondenci w większości opowiadają się za przyznaniem prawa do aborcji co najwyżej w sytuacjach, w jakich zezwala na to obecna ustawa (71 proc.), największa część z nich (43 proc.) uważa, że przepisy w tym zakresie wymagają złagodzenia. Analitycy CBOS tłumaczą tę sprzeczność nieznajomością obecnie obowiązującej ustawy.

Badanie przeprowadzono w dniach 18-24 sierpnia na liczącej 1051 osób grupie dorosłych Polaków.

mr