Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Szymon Gebert 08.09.2011

Debata w TVP: nikt nie chce wyższych podatków

Nie dla podwyższenia podatków - mówili zgodnie w środę wieczorem w TVP przedstawiciele wszystkich ugrupowań, które zarejestrowały listy kandydatów.
Debata w TVP: nikt nie chce wyższych podatkówFot. TVP
Posłuchaj
  • Relacja Mariusza Pieśniewskiego (IAR): pierwsza przedwyborcza debata telewizyjna w TVP
Czytaj także

Platforma: rząd poprawia sytuację gospodarczą

Adam Szejnfeld z PO przypomniał, że obecny rząd stawia na rozwój gospodarczy. W jego ocenie wzrost PKB przekłada się w znaczący sposób na stymulowanie finansów państwa, oraz na tworzenie nowych miejsc pracy. Jednocześnie przedstawiciel PO podkreśla, że obecny rząd wprowadził w życie wiele ustaw, które miały na celu ułatwienie działania przedsiębiorcom. Szejnfeld podkreślił także, że gabinet Donalda Tuska rozpoczął liczne prace modernizacyjne w kraju.

PSL: podwyższyć świadczenia emerytalne

Mieczysław Kasprzak PSL uważa, że jednym z najważniejszych problemów do rozwiązania jest dalsza reforma systemu emerytalnego. Przedstawiciel Ludowców przyznał, że wysokość świadczeń emerytalnych i rent jest za niska. Jednak podwyższenie tych uposażeń jest zależne od wzrostu gospodarczego państwa. Przyznał, że obecnie taka reforma byłaby trudna do zrealizowania, jednak liczy, że działania obecnych władz poprawią koniunkturę i pozwolą podwyższyć świadczenia. Mieczysław Kasprzak poinformował, że PSL będzie chciało wprowadzić również emeryturę obywatelską. W jego ocenie należy opierać się na rozwiązaniach zbliżonych do KRUS-u, który jest oparty na prostych zasadach.

PiS: a może podwyżka podatków dla najbogatszych?

PiS uważa, że Polska powinna walczyć w Unii Europejskiej o zwiększenie środków na modernizację polskiej wsi. Jerzy Żyżyński uważa, że muszą one być przeznaczone między innymi na rozwój technologiczny. Żyżyński podkreślił również, że PiS nie zamierza podnieść podatków, jednak planuje zrobić audyt wydatków, który pozwoli na odnalezienie potencjalnych oszczędności. Dodał jednak, że konieczne może okazać się podwyżka podatków dla najbogatszych. Zaznaczył jednocześnie, że wszelkie reformy gospodarcze powinny być oparte na dokładnych badaniach, a nie robione w oparciu o hasła "demagogiczne", którymi posługują się przeciwnicy polityczni. Żyżyński zapewnił również, że PiS bardzo poważnie traktuje przedsiębiorców i chce ułatwić im działanie.

SLD: trzy stawki podatkowe

Sławomir Kopyciński powiedział, że SLD rozważa możliwość wprowadzenia 3 stawki podatkowej, która będzie wynosić 40 procent. W jego ocenie najbogatsze osoby w kraju powinny płacić odpowiednio wyższe podatki, przez co mogłyby się przyczynić do wyjścia kraju z trudnej sytuacji gospodarczej. Kopyciński zarzucił jednocześnie obecnym rządom, złą politykę finansową, której skutki są już odczuwalne, chociażby poprzez wysokie bezrobocie. Podkreślił jednocześnie, że jego ugrupowanie będzie prowadzić do takich zmian w prawie, które ułatwią przedsiębiorcom rozwój i tworzenie nowych miejsc pracy

PJN: 19-procentowy podatek liniowy

Polska Jest Najważniejsza postuluje obniżenie podatków i wprowadzenie specjalnych ulg ułatwiających działanie przedsiębiorcom. Zdaniem Pawła Poncyliusza należy wprowadzić podatek liniowy w wysokości 19 procent, który w znacznym stopniu przyczyniłby się do poprawy systemu fiskalnego w kraju. W jego ocenie jedna stawka podatkowa byłaby korzystna zarówno dla państwa, jak i dla obywateli, którzy mieliby jasną sytuację co do kwot, jakie muszą oddać państwu. Poncyliusz jest również zwolennikiem wszelkich barier prawnych, które wychodzą poza prawodawstwo Unii Europejskiej.

PPP: podywższyć minimalne uposażenie

Polska Partia Pracy uważa, że jednym z głównych zadań gospodarczych jest podniesienie płacy minimalnej, oraz skrócenie czasu pracy. W ocenie Bogusława Ziętka skrócenie czasu pracy pomogłoby w poprawie sytuacji na rynku pracy i w zmniejszeniu bezrobocia. Takie posunięcie wymogłoby na pracodawcach rezygnację z zatrudniania ludzi na tak zwanych umowach śmieciowych.

Palikot: pomgadać przedsiębiorcom

Ruch Palikota postuluje ułatwienie działalności przedsiębiorcom. Janusz Palikot przypomniał, że pierwsze korki w tym kierunku wykonał stojąc na czele Komisji Przyjazne Państwo. Ruch Palikota postuluje wprowadzenie takich rozwiązań, według których urzędnicy będą zobligowani do pomocy osobom, które zakładają swoje biznesy. Zapewnił jednocześnie, że należy wprowadzić taki system, który będzie wspierać przedsiębiorców w działalności i tworzeniu nowych miejsc pracy.

''

sg