Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Katarzyna Karaś 20.09.2011

Koncern Murdocha zapłaci 3 mln funtów rodzinie Dowler

Hakerzy zatrudnieni przez tabloid "News of the World" w 2002 roku włamywali się do skrzynki głosowej zaginionej 13-latki Milly Dowler.
Ostatnie wydanie największej brytyjskiej gazety News of the World z przeprosinami za aferę, której pracownicy gazety byli głównymi bohateramiOstatnie wydanie największej brytyjskiej gazety "News of the World" z przeprosinami za aferę, której pracownicy gazety byli głównymi bohaterami

Usuwając z telefonu wiadomości, dali rodzinie zaginionej dziewczynki nadzieję, że 13-latka żyje, zakłócili też policyjne śledztwo. Dowler została zamordowana przez pedofila.

Zobacz galerię DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>

Sprawę ujawnił dziennik "Guardian". Opinia publiczna była oburzona. Teraz wydawca zamkniętego po aferze "News of the World", News International - wchodzący w skład imperium magnata medialnego Ruperta Murdocha - wypłaci 3 mln funtów odszkodowania rodzicom dziewczynki - donoszą media.

3 mln funtów to najwyższe jak dotąd odszkodowanie, które News International wypłacił w aferze podsłuchowej. 2 mln otrzyma rodzina dziewczynki, a 1 mln organizacja charytatywna. Początkowo News International proponował 2 mln funtów.

Rupert Murdoch spotkał się w lipcu z rodziną Dowlerów i w imieniu swego koncernu wyraził ubolewanie.

Afera podsłuchowa

10 lipca ukazał się ostatni numer tabloidu "News of the World". Gazetę zamknięto, gdy wyszło na jaw, że zatrudnieni przez redakcję hakerzy podsłuchiwali m.in. bliskich ofiar zamachu terrorystycznego w Londynie 7 lipca 2005 roku, rodziny żołnierzy poległych w Afganistanie i brytyjscy celebryci.

Dyrektor wykonawcza News International Rebekah Brooks ustąpiła ze stanowiska. Z funkcji dyrektora ds. komunikacji urzędu premiera ustąpił były redaktor naczelny "NotW" Andy Coulson.

W ogniu krytyki znalazła się też policja, która w 2006 roku badając aferę podsłuchową przejrzała materiał dowodowy powierzchownie, poprzestając na jednym wątku - podsłuchiwania współpracowników wnuka Elżbiety II - księcia Williama. Szef policji Paul Stephenson i jego zastępca John Yates podali się do dymisji.

Aferę podsłuchową badają dwie komisje Izby Gmin. W związku z nią toczy się kilka policyjnych dochodzeń i powołano specjalną komisję dochodzeniową dla zbadania powiązań osób z otocznia Murdocha i jego samego z najważniejszymi politykami w państwie.

PAP,kk