Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Agnieszka Kamińska 28.09.2011

Barroso: UE stoi w obliczu największego kryzysu

Szef Komisji Europejskiej Jose Barroso powiedział, że obecny kryzys zadłużenia jest "największym wyzwaniem w historii Unii Europejskiej".
Barroso: UE stoi w obliczu największego kryzysu fot. PAP/EPA/CHRISTOPHE KARABA
Posłuchaj
  • Relacja Andrzeja Gebera ze Strasburga (IAR)

UE stoi przed największym w swej historii wyzwaniem, ale możliwe jest wyjście z kryzysu - powiedział szef KE Jose Baroso w Parlamencie Europejskim. Zapowiedział, że w najbliższych tygodniach KE przedstawi propozycje dalszej integracji gospodarczej, zwłaszcza dla strefy euro.

- Europa nie sprostała konkurencyjności, niektóre państwa członkowskie żyły ponad stan, a na rynkach finansowych miały miejsce zachowania nieodpowiedzialne i niedopuszczalne - powiedział Barroso. Podkreślił, że jak nigdy do tej pory istnieje zagrożenie nacjonalizmami i populizmami w Europie

Grecja zostanie w strefie euro

Barroso zapewnił, że Grecja jest i pozostanie w strefie euro, wypełni też przyjęte zobowiązania. Zdaniem szefa Komisji Europejskiej, obecnie najważniejszym zadaniem jest budowanie zaufania, a przyjęcie tzw. sześciopaku pozwoli Komisji na lepsza kontrolę i wgląd w narodowe budżety przed ich zatwierdzeniem.

/

Podatek europejski

Barroso poinformował, że Komisja Europejska przyjęła propozycję podatku od transakcji finansowych w UE. - Jeśli ta propozycja zostanie wdrożona, to może dać 55 mld euro rocznie - powiedział Barroso europosłom.

Propozycja - jak informowano już wcześniej - dotyczy całej UE, a nie tylko strefy euro. Podatek ma być niski - od 0,01 do 0,1 proc. w zależności od rodzaju transakcji.

Rząd strefy euro niepotrzebny

To Komisja Europejska jest rządem gospodarczym UE i nie potrzebujemy do tego nowych instytucji - powiedział Jose Manuel Baroso, odnosząc się do francusko-niemieckiej propozycji powołania rządu gospodarczego strefy euro.

Barroso zapowiedział w europarlamencie, że w najbliższych tygodniach KE przedstawi propozycje dalszej integracji gospodarczej, zwłaszcza dla strefy euro. - To była iluzja wierzyć, że możemy mieć unię monetarną bez unii gospodarczej - przekonywał, analizując obecny kryzys zadłużenia w krajach strefy euro.

/

Partnerzy na Wschodzie

Zapowiadając swój udział w piątkowym szczycie Partnerstwa Wschodniego w Warszawie, Barroso opowiedział się za ściślejszą integracją. - Jeżeli te kraje przeprowadzą głębsze reformy, możemy im pomagać, możemy je ściślej integrować, zarówno z politycznego punktu widzenia, ale także z ekonomicznego punktu widzenia - dodał szef KE

agkm

Zobacz galerię dzień na zdjęciach >>>