Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Tomasz Owsiński 05.10.2011

Hiszpania przystąpi do tarczy i przyjmie okręty

Hiszpania zgodziła się przystąpić do planowanej NATO-wskiej tarczy antyrakietowej.

Przyjmie cztery amerykańskie okręty wojskowe wyposażone w urządzenia przechwytujące - oświadczył w Brukseli premier Jose Luis Zapatero.

Zobacz galerię: Dzień na zdjęciach >>>

Okręty wyposażone w system bojowy Aegis zostaną rozmieszczone w amerykańskiej bazie morskiej Rota na południu Hiszpanii do 2013 roku - uściślił Zapatero podczas spotkania z dziennikarzami w brukselskiej siedzibie NATO.

- Hiszpania jest członkiem NATO zaangażowanym we wspólną obronę Europy. Jest to program czysto obronny mający na celu zapobieżenie groźbie balistycznej - powiedział szef hiszpańskiego rządu.

USA nadal inwestują w NATO

Opierająca się na technologii amerykańskiej tarcza antyrakietowa to jedna z głównych linii rozwoju NATO w najbliższych latach - przypomniał Sekretarz Generalny Sojuszu Anders Fogh Rasmussen. Sprecyzował, że program powinien być "całkowicie operacyjny" w 2018 roku.

Umowa z Hiszpanią jest silnym sygnałem, że Stany Zjednoczone nadal inwestują w NATO i partnerstwo z krajami europejskimi, mimo przeszkód w budżecie - zadeklarował amerykański sekretarz obrony Leon Panetta.

Turcja, Rumunia i Polska w ostatnich miesiącach oficjalnie przystąpiły do programu tarczy antyrakietowej. W naszym kraju mają zostać rozmieszczone urządzenia przechwytujące typu SM-3. Ma to się stać dopiero w 2018 roku.

IAR, to