Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Gabriela Skonieczna 08.10.2011

Licealiści rzucili wiersz Różewicza na bruk

W przeddzień urodzin Tadeusza Różewicza warszawscy licealiści przygotowali happening na cześć poety. Uczniowie Liceum im. Zbigniewa Herberta na placu przy Metrze Centrum ułożyli z metrowych liter wiersz "Można" autorstwa jutrzejszego jubilata.
Tadeusz Różewicz na okładce Nauki chodzenia. Biuro Literackie, Wrocław 2007.Tadeusz Różewicz na okładce "Nauki chodzenia". Biuro Literackie, Wrocław 2007.źr.mat.prasowe
Posłuchaj
  • Życzenia urodzinowe dla Tadeusza Różewicza od licealistów
Czytaj także

Licealiści biorący udział w happeningu zapewniali, że nie przyszli z przymusu i szkolnego obowiązku. Kierowała nimi chęć oddania hołdu polskiemu poecie. Jedna z uczennic powiedziała, że ma nadzieję, iż najlepsze urodzinowe życzenia trafią w ten sposób dzięki mediom do jubilata.

Tadeusz Różewicz urodził się 9 października 1921 roku w Radomsku. Jest poetą, dramaturgiem, prozaikiem i scenarzystą. W czasie II wojny światowej walczył w Armii Krajowej, prowadząc jednocześnie pismo "Czyn Zbrojny". W 1948 roku odznaczono go Medalem Wojska Polskiego, a w 1974 - londyńskim Krzyżem Armii Krajowej.
Za wybitne zasługi dla kultury polskiej Tadeusz Różewicz otrzymał w 1996 roku Krzyż Wielki Orderu Odrodzenia Polski. W 2009 roku odznaczono go Złotym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".

Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>

Różewicz to autor ponad 50. tomów wierszy, przetłumaczonych na kilkadziesiąt języków, wielokrotnie wymieniany jako kandydat do literackiej Nagrody Nobla. Do jego najważniejszych zbiorów poetyckich należą: debiutancki "Niepokój", "W łyżce wody", "List do ludożerców", "Twarz" i "Równina". Różewicz jest również autorem "Poematu otwartego" oraz "Spadanie, Non-stop-show". Osobne miejsce w jego dorobku literackim zajmuje twórczość sceniczna. Napisał między innymi tak głośne dramaty, jak: "Kartoteka", "Stara kobieta wysiaduje" i "Na czworakach", wystawiane na scenach całego świata.

gs