Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Gabriela Skonieczna 17.10.2011

Obudź się i żyj świadomie. Nie marnuj jedzenia

2 miliony euro przeznaczyła Komisja Europejska na rozpoczynającą się kampanię pod hasłem "Generation Awake. Twoje wybory zmieniają świat."
Obudź się i żyj świadomie. Nie marnuj jedzeniafot. PAP/Grzegorz Jakubowsk
Posłuchaj
  • Andrzej Kraszewski, minister środowiska, indeks szczęśliwości zależy nie tylko od PKB
  • Janez Potocnik, Komisarz Unii do spraw Środowiska, chcielibyśmy przekazać w ten sposób wiadomość , że my jako konsumenci jesteśmy w stanie zmienić świat. Mamy tę potężną siłę. Poprzez dokonywanie codziennych wyborów. Na przykład kiedy rano kupujemy żywność powinniśmy zastanowić się ile i czego kupujemy.
  • Karolina Tymorek z międzynarodowej organizacji ekologicznej WWF, Europejczyk wyrzuca 180 kg żywności rocznie
Czytaj także

Minister środowiska Andrzej Kraszewski powiedział dziennikarzom, że po kampanii należy oczekiwać efektów w postaci uświadomienia Europejczykom, że ich dobrobyt nie zależy tylko od wyników gospodarczych, ale też od zadbania o środowisko.

Kampania "Generation Awake .Twoje wybory zmieniają świat" ma na celu przekonanie obywateli Unii, że muszą bardziej oszczędnie i efektywnie wykorzystywać zasoby naturalne. Ma to sprzyjać zrównoważonemu rozwojowi Europy. Mówiono o tym podczas konferencji prasowej w Warszawie , w której uczestniczyli minister środowiska Andrzej Kraszewski i Komisarz Unii do spraw Środowiska Janez Potocnik.

fot.
fot. PAP/Grzegorz Jakubowski

- Chcielibyśmy przekazać w ten sposób wiadomość , że my jako konsumenci jesteśmy w stanie zmienić świat. Mamy tę potężną siłę. Poprzez dokonywanie codziennych wyborów.
Na przykład kiedy rano kupujemy żywność powinniśmy zastanowić się ile i czego kupujemy. Kiedy bierzemy rano prysznic, pamiętajmy żebyśmy zakręcili wodę kiedy się namydlamy. Kiedy robimy jakiekolwiek zakupy czy dokonujemy jakichkolwiek wyborów , powinniśmy robić to świadomie - powiedział komisarza Potocnika.

Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>

Tymczasem, jak podkreśla uczestnicząca w konferencji Karolina Tymorek z międzynarodowej organizacji ekologicznej WWF, marnotrawienie produktów spożywczych w unijnych gospodarstwach domowych jest na porządku dziennym.

Karolina Tymorek zauważa też, że wyrzucanie produktów spożywczych na śmietnik oznacza również marnotrawienie potrzebnej do ich wyprodukowania: wody, surowców naturalnych i energii.

/

Eksperci Federacji Polskich Banków Żywności przypominają, że co roku mieszkańcy Unii wyrzucają około 90 mln ton żywności, w tym 9 mln ton w Polsce. Wyliczyli oni, że w przeciętnym unijnym gospodarstwie domowym do kosza trafia od 20 do 30% kupionych artykułów spożywczych, z czego dwie trzecie nadawałoby się jeszcze do zjedzenia.

gs