Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Katarzyna Karaś 19.10.2011

O fenomenie popularności Radia Luxembourg

Ambasada Wielkiego Księstwa Luksemburga w Warszawie i Wydział Historyczny Uniwersytetu Warszawskiego przygotowują wystawę o Radiu Luxembourg.
O fenomenie popularności Radia Luxembourgfot. Polskie Radio/Jakub Szymczuk

- Projekt będzie koncentrował się na wpływie Radia Luxembourg na polskie społeczeństwo w czasach komunizmu - mówi ambasador Luksemburga Conrad Bruch. - Jedną z rzeczy, które zwróciły moją uwagę, gdy przyjechałem do Polski rok temu, było to, że Luksemburg kojarzy się Polakom przede wszystkim z radiem, nawet prezydentowi Komorowskiemu - dodaje.

Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>

Według niego, "ten fenomen jest prawie nieznany w Luksemburgu, ponieważ Radio Luxembourg było postrzegane przez słuchaczy na Zachodzie przede wszystkim jako stacja komercyjna nadająca muzykę rockową, początkowo niepuszczaną w innych radiach". Jak podkreślił ambasador, Radio Luxembourg - w odróżnieniu od Radia Wolna Europa i Głosu Ameryki, które były nadawane w celach politycznych - było stacją nastawioną przede wszystkim na rozrywkę.

Celem ekspozycji będzie przedstawienie, w jaki sposób muzyka płynąca z radiowych głośników oddziaływała na polską kulturę i rzeczywistość PRL-u. Dzięki badaniom, prowadzonym wśród dawnych słuchaczy Radia Luxembourg przez studentów Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej pod kierunkiem prof. Anny Malewskiej-Szałygin, zostanie dokonana próba rekonstrukcji tego, czym PRL była dla pokolenia młodych Polaków.

Zobacz też serwis specjalny: RADIA WOLNOŚCI>>>

Na podstawie wspomnień powstanie obraz rzeczywistości przedstawiony w postaci filmów, wizualizacji i zdjęć. Na wystawie będzie można również posłuchać audycji i muzyki, które puszczano na antenie radia Luxembourg i które kształtowały kulturę tamtych czasów.

Wystawę będzie można oglądać wiosną 2012 roku w siedzibie ambasady Księstwa Luksemburga w Warszawie.

PAP,kk