Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Katarzyna Karaś 22.10.2011

Lekarze grożą: koniec z wypisywaniem recept

Od nowego roku wchodzi w życie ustawa refundacyjna, która wprowadza zaostrzenie kar za źle wypisane recepty na leki refundowane.
Lekarze grożą: koniec z wypisywaniem receptsxc.hu

Zgodnie z nowymi przepisami jeżeli lekarz wypisze receptę na leki refundowane pacjentowi, który jest nieubezpieczony i nie ma prawa do zniżki będzie musiał zwrócić z własnej kieszeni koszty refundacji.

Lekarze w internecie zbierają podpisy w sprawie bojkotu umów z NFZ na wypisywanie leków refundowanych.

Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>

Wiceprezes Naczelnej Rady Lekarskiej Konstanty Radziwiłł uważa, że ustawa ogranicza kompetencje lekarzy pierwszego kontaktu. Zapisywanie niektórych leków ze zniżką będzie wymagało przedstawienie dokumentacji badań i zgody specjalisty.

Z kolei rzecznik Narodowego Funduszu Zdrowia Andrzej Troszyński podkreślił, że lekarz, który ma podpisaną umowę z NFZ nie może odmówić wystawienia recepty refundowanej osobie do tego uprawnionej. Dodał, że Fundusz prowadzi kontrolę ordynowanych leków i nic w tym zakresie się nie zmienia.

Rzecznik Praw Pacjenta Krystyna Kozłowska przestrzega lekarzy, że odmowa wypisania recepty na leki refundowane osobie do tego uprawnionej jest łamaniem praw pacjenta.

Średni koszt refundacji leków wypisywanych przez lekarza pierwszego kontaktu waha się od kilkudziesięciu tysięcy do ponad 100 tysięcy złotych złotych kwartalnie. NFZ wydaje rocznie na refundację leków 8, 5 miliarda złotych.

IAR,kk