Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Szymon Gebert 02.11.2011

Raport dla Bundestagu: 1/5 Niemców to antysemici

Taką ocenę przedstawiła niemieckiemu parlamentowi grupa ekspertów, powołanych do zwalczania zjawiska antysemityzmu. W ich ocenie zjawisko to jest szczególnie obecne w internecie.
Program dziecięcy w telewizji al-Aqsa. Królik mówi do dzieci: I ja, Assud, wykończę i zjem Żydów, jeśli Bóg daProgram dziecięcy w telewizji al-Aqsa. Królik mówi do dzieci: "I ja, Assud, wykończę i zjem Żydów, jeśli Bóg da"Fot. Wikipedia

- W rozpowszechnianiu antysemityzmu szczególną rolę odgrywa internet. Prawicowi ekstremiści, negatorzy holokaustu i radykałowie islamscy wykorzystują w sposób całkowicie naturalny sieć jako platformę dla swojej propagandy – napisano w raporcie.

Według powołanej przez parlament grupy specjalistów ds. uprzedzeń w społeczeństwie i przeciwdziałania im, antysemityzm bazuje na uprzedzeniach, kliszach, czy zwykłej niewiedzy o judaizmie i żydach.

Na postawie weryfikacji różnorodnych analiz bazujących na badaniach opinii publicznej eksperci stwierdzili zgodnie, że ukryty antysemityzm dotyczy ok. 20 proc. społeczeństwa.

Według dokumentu rasizm, ksenofobia i antysemityzm skrajnej prawicy są obecne szczególnie na boiskach. - Wyzwanie przeciwnych drużyn od „Żydów” oraz znieważanie zawodników i kibiców żydowskiego pochodzenia należą do codzienności niemieckiej piłki nożnej – napisano.

W raporcie zauważono jednak, że na tle innych europejskich krajów antysemityzm w Niemczech nie jest niczym wyjątkowym.

- Należy podkreślić, że mimo nieustannej debaty na temat narodowosocjalistycznej przeszłości i daleko idącej publicznej tabuizacji kwestii antysemityzmu, Niemcy osiągnęły wysokie wskaźniki antysemityzmu, podobnie jak inne zachodnioeuropejskie kraje - Włochy, Wielka Brytania, Holandia i Francja - piszą eksperci.

Podkreślili także, że szczególnie wysokie wskaźniki antysemityzmu występują w Polsce, Portugalii i na Węgrzech.

sg