Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Tomasz Owsiński 05.11.2011

Znów gorąco w Syrii. Wielu zabitych

W starciach sił rządowych z przeciwnikami prezydenta Baszara al-Asada zginęło 7 osób. W piątek donoszono o co najmniej 23 ofiarach śmiertelnych.
Znów gorąco w Syrii. Wielu zabitychfot. PAP/EPA/KHALED ELFIQI

Do kolejnych starć dochodzi zaledwie trzy dni po tym, jak syryjskie władze zgodziły się na plan pokojowy, zaproponowany przez Ligę Arabską. Zgodnie z planem, antyrządowe manifestacje miały zostać zakończone, wojsko miało zniknąć z ulic, a syryjskie władze miały rozpocząć rozmowy z opozycją. Do tej pory jednak tak się nie stało, a obie strony konfliktu wzajemnie oskarżają się o łamanie nieformalnego zawieszenia broni.

Zobacz galerię - Dzień na zdjęciach>>>

Syryjska opozycja i organizacje walczące o prawa człowieka domagają się międzynarodowej interwencji w Syrii - by chronić ludność cywilną przed dyktatorem. Sam prezydent Asad twierdzi, że nie walczy z opozycją, tylko z terrorystami z al-Kaidy.

Nie będzie interwencji NATO

Arabska telewizja al-Dżazira zapytała sekretarza generalnego NATO Andersa Fogha Rasmussena, czy Sojusz rozważa możliwość interwecji w Syrii. Odpowiedź była zdecydowana i jednoznaczna - nie. Rasmussen wyjaśnił, że to, co dzieje się w Syrii, nie daje podstaw do interwencji. Przypomniał, że podstawowa zasada, którą kieruje się NATO, to obrona państw członkowskich przed zagrożeniem ze strony wrogich państw.

Drugim ważnym czynnikiem jest to, czy NATO ma praktyczne możliwości przeprowadzenia operacji militarnej w danym kraju. Aby podjąć interwencję, Sojusz Połnocnoatlantycki musi też mieć podstawę prawną, a taką byłby mandat Organizacji Narodów Zjednoczonych. Nie bez znaczenia jest też poparcie ze strony państw regionu.

Wolność z okazji święta

Tymczasem władze uwolniły ponad 500 osób zatrzymanych podczas protestów przeciwko rezimowi prezydenta Baszara al-Assada. Syryjska agencja państwowa Sana podała, że z okazji muzułmałskiego święta al-Adha zwolniono z więzień 553 osoby, które "nie mają krwi na rękach". Zaakceptowany przez Damaszek plan krajów arabskich dotyczący wychodzienia Syrii z kryzysu przewiduje między innymi uwolnienie osób zatrzymanych podczas tłumienia demonstracji antyrządowych. Według syryjskich organizacji pozarządowych, jest ich kilka tysięcy. Agencja zwraca też uwagę, że niedawno uwolnionych zostało 119 więźniów, nie podaje jednak bliższych szczegółow na ten temat.

Syryjska opozycja od marca wychodzi na ulice, domagając się ustąpienia prezydenta Baszara al-Asada. Demonstracje są krwawo tłumione przez reżim. ONZ ocenia, że konflikt w Syrii kosztował już życie co najmniej trzech tysięcy osób.

IAR, to