Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Katarzyna Karaś 17.11.2011

Watykan: fotomontaż z Benedyktem XVI ma zniknąć

Watykan polecił swym prawnikom podjęcie stosownych kroków, by zabronić obiegu fotomontażu przedstawiającego Benedyka XVI całującego się z imamem.
Watykan: fotomontaż z Benedyktem XVI ma zniknąć YouTube
Posłuchaj
  • Protest Watykanu poskutkował i włoski koncern odzieżowy Benetton postanowił wycofać plakat
Czytaj także

Plakat pochodzi z kampanii społecznej przeciwko nienawiści przygotowanej przez firmę odzieżową Benetton. Składają się na nią fotomontaże całujących się światowych przywódców. Jeden z nich przedstawia papieża Benedykta XVI całującego imama meczetu Al-Azhar w Kairze Ahmeda al-Tajeba. Wprawdzie Benetton wycofał kontrowersyjny fotomontaż z kampanii, ale plakat zdążyły już opublikować wszystkie włoskie gazety.

Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>

Sekretariat Stanu Stolicy Apostolskiej w wydanym w czwartek komunikacie ogłosił, że polecił swym prawnikom "podjęcie we Włoszech i za granicą stosownych kroków, by zabronić obiegu, także w mediach, fotomontażu zrealizowanego w ramach kampanii reklamowej firmy Benetton".

W komunikacie wyjaśniono, że kroki prawne dotyczą fotomontażu, w którym "pojawia się wizerunek Ojca Świętego, w sposób typowo komercyjny i uważany za wyrządzający szkody nie tylko godności papieża i Kościołowi katolickiemu, ale także wrażliwości wierzących".

Rzecznik Stolicy Apostolskiej ksiądz Federico Lombardi oświadczył, że fotomontaż świadczy o "poważnym braku szacunku dla papieża" i jest "obrazą uczuć wiernych" oraz "prowokacją". Włoska agencja Ansa podała, że także przedstawiciel meczetu Al-Azhar w Kairze uznał pomysł Benettona za "nieodpowiedzialny i absurdalny".

Celem kampanii pod hasłem "Unhate", jak wyjaśniono, jest zwrócenie uwagi na szkody wyrządzane przez nienawiść i na konieczność krzewienia pokoju oraz współpracy między ludźmi na świecie. Na potrzeby kampanii zmontowane zostały fotografie pocałunku premiera Izraela Benjamina Netanjahu i przywódcy Autonomii Palestyńskiej Mahmuda Abbasa, prezydenta USA Baracka Obamy i przywódcy Chin Hu Jintao, prezydenta Francji Nicolasa Sarkozy'ego i kanclerz Niemiec Angeli Merkel.



IAR,PAP,kk