Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Anna Wittenberg 22.11.2011

Trybunał Stanu nie dla kandydata Ruchu Palikota?

Kandydaci na stanowiska państwowe powinni być osobami o nieposzlakowanej opinii - podkreśla Grażyna Kopińska z Fundacji Batorego. Taką nie może poszczycić się Janusz Łomża.
Zdjęcie ilustracyjneZdjęcie ilustracyjneGlow Images/East News
Posłuchaj
  • Janusz Palikot o zarzutach stawianych Januszowi Łomży: gdyby przyjmować jakiekolwiek oskarżenie za wiarygodne, to "Gazeta Wyborcza" jest organem Komunistycznej Partii Polski według Jarosława Kaczyńskiego. Nie można tego traktować serio.
Czytaj także

Kopińska jest zdania, że niedopuszczalne jest powoływanie na wysokie stanowiska osób, co do przeszłości których są jakiekolwiek wątpliwości.

Z rekomendacji Ruchu Palikota sędzią Trybunału Stanu został Janusz Łomża. Jak ujawniła "Gazeta Wyborcza", zarzucano mu naruszanie etyki zawodowej, był też oskarżany o próbę sfałszowania wyborów do Okręgowej Rady Adwokackiej w Lublinie w 2001 roku. Sprawę umorzono z powodu zaginięcia dokumentów.

Dyrektor programu "Przeciw Korupcji" Grażyna Kopińska stwierdziła, że wysokie stanowiska państwowe powinny obejmować osoby "krystaliczne". Podkreśliła, że do żadnych instytucji państwowych, a zwłaszcza do Trybunału Stanu nie powinno się zgłaszać kandydatur osób, w stosunku do których można postawić publicznie - bez narażenia się na podejrzenie pomówienia.

Grażyna Kopińska dodaje, że powołanie Janusza Łomży, mimo że ciążą na nim zarzuty o naruszanie etyki zawodowej, to przykład upolitycznienia życia publicznego. Jej zdaniem trzeba zweryfikować zwyczaj delegowania poprzez poszczególne partie kandydatur na bardzo odpowiedzialne stanowiska, między innymi w Trybunale Stanu. "I warto się nad tym zastanowić, czy nie powinno się nad każdą z kandydatur dyskutować" - dodała Grażyna Kopińska.

Znany lubelski mecenas Janusz Łomża wielkrokrotnie reprezentował Janusza Palikota, między innymi w sprawach prokuratorsko-sądowych.

IAR, wit