Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Martin Ruszkiewicz 23.11.2011

Na południu Polski braknie wody?

W wielu miejscowościach na południu Polski zaczyna brakować wody. Tymczasem synoptycy rozwiewają złudne nadzieje - w najbliższych dniach deszczu raczej nie będzie.
Zapora elektrowni PGE Energia Odnawialna S.A. w Solinie, 23 bm. W zasilającym ją Jeziorze Solińskim notowany jest najniższy od 8 lat stan wody. Obecnie wynosi on 412 m n.p.m. Minimalny poziom wody, aby tutejsza elektrownia mogła pracować to 401 m n.p.m.Zapora elektrowni PGE Energia Odnawialna S.A. w Solinie, 23 bm. W zasilającym ją Jeziorze Solińskim notowany jest najniższy od 8 lat stan wody. Obecnie wynosi on 412 m n.p.m. Minimalny poziom wody, aby tutejsza elektrownia mogła pracować to 401 m n.p.m.fot. PAP/Darek Delmanowicz
Posłuchaj
  • Michał Furmanek, kierownik stacji IMGW w Zakopanem, przewiduje, że prognoza pogody dla południa Polski nie jest zbyt optymistyczna
  • Michał Furmanek mówi o zjawisku tzw. inwersji
Czytaj także

Sytuacja robi się coraz bardziej dramatyczna. Są miejscowości jak Mszana Dolna, gdzie wiele rodzin nie ma wody w studniach, w innych rejonach zaczyna wody brakować nawet w sieciach wodociągowych. Powoli zanikają też potoki górskie, które np. przepływają przez Zakopane. Aby sytuacja się poprawiła potrzebne są opady deszczu.

- Najbliższe dni będą słoneczne, ale i suche - przewiduje tymczasem Michał Furmanek, kierownik stacji IMGW w Zakopanem.

Kolejny problem - smog

Niestety inne zjawisko pogodowe, tzw. inwersja, powoduje, że nad Zakopanem zbiera się smog. Inwersja - jak tłumaczą synoptycy - występuje wtedy, gdy w Tatrach temperatury są wyższe niż w Zakopanem.

Nie tylko zresztą Zakopane ma problem ze smogiem - podobnie jest w Krakowie, gdzie z powodu przekroczenia norm zanieczyszczenia powietrza władze miasta wydały zalecenie, aby dzieci w przedszkolach nie były wyprowadzane na spacer. Być może Zakopanemu pomógłby wiatr halny, który może w najbliższych dniach zawitać w Tatry.

Zobacz galerię: dzień na zdjęciach >>>

mr