Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Agnieszka Kamińska 27.11.2011

Niemcy: przeciwnicy atomu usunięci razem z szyną

Policja przerwała w nocy z soboty na niedzielę blokadę torów w pobliżu Lueneburga w Dolnej Saksonii. Aktywiści Greenpeace siedzieli na torach i czekali na transport odpadów atomowych.
Niemcy: przeciwnicy atomu usunięci razem z szynąfot. PAP/EPA/MARC MULLER

Niemiecka policja przerwała blokadę pociągu, wiozącego odpady radioaktywne z Francji na składowisko w miejscowości Gorleben. Mimo zimna, kilkaset osób zablokowało tory kolejowe w okolicy miasta Lueneburg. Na miejsce przybyły liczne oddziały policji, które usunęły protestujących z torów. Doszło do starć, kilkadziesiąt osób zatrzymano.

- Demonstranci tak przykuli się do torów, że nie było innej możliwości ich usunięcia jak tylko razem z szyną o długości 10 metrów - poinformował rzecznik policji, zabezpieczającej przejazd transportu.

Protestują co roku

Obrońcy środowiska co roku próbują zablokować transporty radioaktywnych odpadów z francuskich elektrowni atomowych, zmierzające do nieczynnej kopalni w Gorleben w północnych Niemczech.

Nie wiadomo, kiedy transport odpadów tym razem dotrze do celu. W miejscowości Dannenberg pojemniki z radioaktywnym ładunkiem mają zostać przeładowane z wagonów na ciężarówki. Ma to nastąpić w niedzielę, ale prace może utrudnić silny wiatr. W Dannenberg zebrało się już kilkanaście tysięcy przeciwników energii atomowej. Protest przebiega na razie spokojnie.

Tymczasowe składowisko odpadów

Magazyn w Gorleben jest prowizoryczny. W Niemczech wciąż trwają poszukiwania odpowiedniego miejsca na ostateczne podziemne składowisko odpadów radioaktywnych. Wcześniej planowano, że powstanie ono w dawnej kopalni soli w Gorleben, ale po ponad 30 latach badań władze i organizacje ekologiczne nadal mają wątpliwości, czy miejsce to spełnia wymogi bezpieczeństwa.

Na początku listopada minister środowiska Norbert Roettgen ogłosił, że poszukiwania odpowiedniego składowiska rozpoczną się na nowo i obejmą wszystkie niemieckie kraje związkowe.

Do 2022 r. Niemcy mają całkowicie zrezygnować z energii atomowej.

Wideo z protestu 25 listopada

IAR, PAP, agkm