Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Artur Jaryczewski 30.11.2011

Niemcy o Sikorskim: głos nowej Polski

Niemieccy obserwatorzy stosunków międzynarodowych dobrze oceniają wystąpienie ministra Radosława Sikorskiego w Berlinie.
Niemcy o Sikorskim: głos nowej Polskifot. PAP/Adam Ciereszko
Posłuchaj
  • Niemcy komentują wystąpienie Sikorskiego - korespondencja Wojciecha Szymańskiego (IAR)
Czytaj także

Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>

Politolog berlińskiej Fundacji Nauka i Polityka doktor Kai-Olaf Lang powiedział w rozmowie z Polskim Radiem, że głos Sikorskiego był głosem nowej Polski mogącej pochwalić się osiągnięciami w dziedzinie transformacji i mającej jasną wizję Europy. A mianowicie Europy jeszcze mocniej zintegrowanej.

Zdaniem eksperta Polska przestała też występować w roli petenta. Odnosząc się do nerwowej dyskusji jaką wywołało w Polsce przemówienie Sikorskiego Lang stwierdził, że świadczy to o dużej polaryzacji polskiej sceny politycznej. Zaznaczył jednocześnie, że propozycje dalszej federalizacji Unii Europejskiej budzą wątpliwości w całej wspólnocie i to normalne, że trwa dyskusja na ten temat.

Analityk Fundacji Bertelsmanna Cornelius Ochmann w rozmowie z Polskim Radiem ocenił z kolei, że dotychczasowe stanowisko Warszawy w sprawie przyszłości wspólnoty nie było wyraźne. Jak mówił "Polska jest obecnie rosnącą siłą gospodarczą w środkowej Europie. Ale jak dotąd nie słyszeliśmy z ust polskich polityków jasnych propozycji, co robić dalej z Unią Europejską".

Równoprawny partner

Cornelius Ochmann zaznaczał, że część niemieckiej elity politycznej mogła być zaskoczona formą w jakiej polski minister przedstawił swoje propozycje. Szczególnie gdy wzywał Niemcy do walki z kryzysem przypominając, że to właśnie Niemcy najbardziej skorzystały na integracji europejskiej. Zdaniem Ochmanna niektórzy przedstawiciele niemieckich elit muszą dopiero przyzwyczaić się do tego, że Polskę trzeba traktować jak równoprawnego partnera.

IAR, aj