Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Anna Wittenberg 01.12.2011

Raport o korupcji: w Polsce się nie poprawia

Polska, tak jak przed rokiem, znalazła się na 41 miejscu w raporcie Transparency International dotyczącym korupcji na świecie. - Polska robi niewiele, by to zmienić - mówią eksperci.
Posłuchaj
  • Prof. Antoni Kamiński z Instytutu Studiów Politycznych PAN: wydaje mi się, że uznano, że to już jest tak wielki sukces, że niewiele mamy tutaj do zrobienia.
  • Julia Pitera, była pełnomocnik rządu ds. walki z korupcją: została bardzo naprawiona cała struktora kontrolna. Podniosły sie kwalifikacje kontroli wewnętrznej. [...] Jest naprawdę nieźle.
Czytaj także

Według profesora Antoniego Kamińskiego z Instytutu Studiów Politycznych PAN pozycja Polski systematycznie się poprawia, a z krajów postkomunistycznych wyprzedzają nas tylko Estonia i Słowenia.

- Obecnie Polska robi jednak niewiele, aby poprawić tę pozycję - ocenia profesor Antoni Kamiński. Jak podkreśla, nie została przyjęta nawet ustawa antykorupcyjna.

Odwołana wczoraj z funkcji pełnomocnika rządu ds. walki z korupcją Julia Pitera uważa, że ważny jest poprawiający się wskaźnik korupcji, a nie sama pozycja. Odnosząc się do likwidacji zajmowanego stanowiska w strukturze Kancelarii Premiera, Julia Pitera powiedziała, w rozmowie z IAR, że częściowo spełniło ono już swoje cele.

Jej zdaniem została naprawiona struktura kontrolna oraz podniosły się standardy kontroli wewnętrznej nad różnymi organami państwowymi. Julia Pitera uważa, że na stałe zostały wprowadzone mechanizmy, które będą funkcjonowały, a pełniony przez nią urząd zrealizował postawione zadania.

Oceniając raport Transparency International powiedziała, że Polska w rankingu korupcji na świecie wypadła stosunkowo dobrze na tle innych państw. Przypomniała, że za nami jest dziewięć państw Unii Europejskiej, w tym dwa ze starej grupy, w których korupcja jest większa.

Grażyna Czubek z Fundacji Batorego podkreśla, że ważna jest nie tylko sama walka z korupcja, ale również działania edukacyjne. W jej opinii ważne są w tej sprawie trzy kierunki działania: edukacja, prewencja i ściganie.

Według Grażyny Czubek ściganie korupcji w Polsce funkcjonuje bez większych zarzutów i tym obszarze są niepotrzebne zmiany. Brakuje jednak działań edukacyjnych i prewencyjnych.

Wszystkie działania w obrębie tych trzech obszarów powinny być prowadzone równolegle - podkreśla Grażyna Czubek.

W raporcie o korupcji na świecie Transparency International uwzględniła 182 kraje. Najbardziej przejrzystymi krajami okazały się Nowa Zelandia, Dania i Finlandia. Stany Zjednoczone znalazły się na 24 pozycji, a Rosja aż na 143 miejscu. Najbardziej skorumpowane kraje świata to Birma, Korea Północna oraz Somalia.

IAR, wit