Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Agnieszka Kamińska 02.12.2011

Komorowski: Unia musi uzyskać sterowność

Prezydent chce wzmocnienia Europejskiego Banku Centralnego.Podkreślał, że w związku z jego słabą pozycją UE nie mogła reagować skutecznie na kryzys zadłużeniowy.
Komorowski: Unia musi uzyskać sterownośćfot. PAP/EPA/TOMS KALNINS/LATVIA'S PRESIDENT'S OFFICE
Posłuchaj
  • Prezydent Bronisław Komorowski: wzmocnienie pozycji Europejskiego Banku Centralnego pomoże Unii skuteczniej reagować na kryzys
Czytaj także

- Absolutnie leży w interesie Polski, aby Unia Europejska uzyskała dalej idącą sterowność oraz zdolność do kontrolowania - mówił prezydent Bronisław Komorowski, odnosząc się do planów wyjścia z unijnego kryzysu. Prezydent uważa, że w tej chwili nie ma alternatywy dla głębszej integracji Unii Europejskiej.

Prezydent Bronisław Komorowski chce, by kraje spoza strefy euro, w tym Polska, współuczestniczyły w przygotowaniu mechanizmów, które mogłyby uchronić ją przed kryzysem. Polskie propozycje w tej sprawie mają być przedstawione w przyszłym tygodniu na szczycie Rady Europejskiej.

Prezydent Komorowski mówił, że Polska może służyć tutaj przykładem. W swojej konstytucji ma bowiem rozwiązania, które chronią nasz budżet przed nadmiernym zadłużaniem, takie jak progi ostrożnościowe, regułę wydatkową, czy nadzór bankowy.

Silniejszy Europejski Bank Centralny

Prezydent zwrócił też uwagę na konieczność wzmocnienia roli Europejskiego Banku Centralnego. - Jeśli chodzi o finanse, dodałbym do tego fundamentalną moim zdaniem kwestię, uprawnień i roli odgrywanej przez Europejski Bank Centralny. To jest ten element, którego Unii brakuje, aby mogła skuteczniej reagować na przykład na zjawiska kryzysu zadłużeniowego - podkreślił.

Premier Donald Tusk również proponował wzmocnienie roli Europejskiego Banku Centralnego. To jedno z pięciu głównych rozwiązań proponowanych przez polski rząd w walce z kryzysem w strefie euro., które mają być przedstawione przez rząd na najbliższym szczycie Unii.

Szczyt bałtycki

Bronisław Komorowski wziął w piątek udział szczycie przywódców państw bałtyckich, który odbywał się w miejscowości Vihula w Estonii. Podkreślał, że kraje bałtyckie powinna łączyć nie tylko wspólna historia i członkostwo w NATO i w Unii Europejskiej, ale przede wszystkim wspólne interesy, korzystne dla wszystkich krajów.

W opinii Bronisława Komorowskiego, wspólnota interesów ważna jest nie tylko z punktu widzenia regionu, ale całej Unii. Podkreślił, że z polskiego punktu widzenia duże znaczenie ma powodzenie ważnych dla krajów bałtyckich projektów w zakresie energetyki i infratstruktury komunikacyjnej, między innymi projektu Rail Baltica.

Przywódcy państw bałtyckich mają nadzieję, że projekt kolejowy "Rail Baltica" zostanie oddany do użytku w 2018 roku. "Rail Baltica" to linia kolejowa, która wraz z połączeniem drogowym "Via Baltica" będzie elementem transeuropejskiego korytarza transportowego. Połączy Warszawę, Kowno, Rygę, Tallin i Helsinki.


IAR, agkm

Zobacz galerię DZIEŃ NA ZDJĘCIACH >>>