Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Martin Ruszkiewicz 08.12.2011

Euro 2012 bez sędziów? "Walczą o stan spoczynku"

Kolejne organy samorządu sędziowskiego protestują przeciwko zapowiedzianej przez premiera likwidacji stanu spoczynku sędziów oraz dążeniom do obniżenia wynagrodzeń tej grupy zawodowej.
Euro 2012 bez sędziów? Walczą o stan spoczynkuAvjoska/Wikimedia Commons

"Nasz Dziennik" podaje, że sędziowie zapowiadają protesty, które mogą się odbyć podczas mistrzostw Europy w piłce nożnej w przyszłym roku.

Zobacz galerię DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>

"Stan spoczynku to prawo zagwarantowane Konstytucją. (...) Jest to instytucja będąca gwarancją niezawisłości sędziego oraz ekwiwalentem ustawowych ograniczeń, którym podlega sędzia w pełnieniu służby - w jej trakcie i po zakończeniu kariery zawodowej" - podkreśla w przyjętej uchwale Zgromadzenie Ogólne Przedstawicieli Sędziów Okręgu Sądu Okręgowego w Poznaniu.

Kto następny?

Podobnej treści uchwały przyjęły także organy samorządu sędziowskiego z Gdańska i Szczecina, a w czwartek zamierzają to zrobić sędziowie z Warszawy. - To nie jest tylko protest Stowarzyszenia, ale to są uchwały samorządu sędziowskiego - podkreśla sędzia Bartłomiej Przymusiński, rzecznik prasowy Stowarzyszenia Sędziów Iustitia.

Przeciwko planom likwidacji stanu spoczynku zaprotestowała także Krajowa Rada Sądownictwa.

"Nasz Dziennik" przypomina, że premier Donald Tusk zapowiedział w exposé, że w ramach oszczędności mają zostać podjęte prace w celu likwidacji tak zwanego stanu spoczynku odnośnie do sędziów i prokuratorów. Obecnie te dwie grupy zawodowe po ukończeniu 65. roku życia otrzymują świadczenia równe 75 proc. wynagrodzenia na ostatnio zajmowanym stanowisku, ale obowiązuje ich zakaz dorabiania. Tymczasem rząd chce, aby zamiast tego sędziowie i prokuratorzy dostawali normalną emeryturę.

"Nasz Dziennik"/mr