Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Sylwia Mróz 08.12.2011

Radio - najważniejsze medium stanu wojennego

W czasie stanu wojennego opozycyjne Radio Solidarność było świadectwem, że Solidarność trwa i działa - podkreśla historyk Instytutu Pamięci Narodowej Grzegorz Majchrzak.
Gen. Wojciech JaruzelskiGen. Wojciech JaruzelskiGen. Wojciech Jaruzelski, fot. PAP
Posłuchaj
  • Grzegorz Majchrzak, historyk: Radio Solidarność po 13. grudnia
  • Grzegorz Majchrzak: Radio Solidarność nie tylko nadawało, ale też kolportowało taśmy z audycjami
  • Osoby związane z Radiem Solidarność były zagrożone poważnymi represjami ze strony komunistycznych władz
  • Tu podziemna stacja radiowa "Solidarność"
Czytaj także

W Centrum Edukacyjnym IPN trwa dwudniowa konferencja "Warszawa Niepokonana (1980-1989). Antysystemowe formy oporu w stolicy".

Patronat medialny nad konferencją objęła Informacyjna Agencja Radiowa. Grzegorz Majchrzak podczas konferencji wygłosił referat "Radio Solidarność po 13. grudnia". Historyk podkreślał, że to medium, szczególnie w czasie stanu wojennego, było bardzo niewygodne dla komunistycznych władz, ponieważ między innymi ujawniało brutalne działanie służb reżimu.

Zobacz galerię: Dzień na zdjęciach >>>

Radio Solidarność nie tylko nadawało, ale też kolportowało taśmy z audycjami. Często były to programy, które dodawały siły i otuchy. Historyk podkreśla, że osoby związane z Radiem Solidarność były zagrożone poważnymi represjami ze strony komunistycznych władz.

Za działalność w Radiu Solidarność groziła między innymi konfiskata mienia, a także wysokie kary - na przykład jeden z założycieli Radia, Zbigniew Romaszewski, został skazany na cztery i pół roku więzienia. Pierwsza audycja Radia Solidarność została nadana 12 kwietnia 1982 roku. W jego działalność zaangażowanych było kilka tysięcy osób na terenie całego kraju, które tworzyły regionalne rozgłośnie. Ostatnia audycja warszawskiego Radia Solidarność została nadana w dniu 22 czerwca 1989 roku.

>>> Czytaj więcej w serwisie RADIA WOLNOŚCI <<<

IAR, sm