Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
polskieradio.pl
Sylwia Mróz 11.12.2011

Śmierć psa służącemu państwu? Wkrótce poznamy wyjaśnienia

Rzecznik rządu pisze na Twitterze, że w poniedziałek szef Służby Celnej przedstawi szczegółowe wyjaśnienia w sprawie zabijania psów.
Śmierć psa służącemu państwu? Wkrótce poznamy wyjaśnienia(fot. sxc.hu)

Paweł Graś pisze również, że psy są zabijane jedyne w wyjątkowych sytuacjach, kiedy dotyczy to nieuleczalnie chorych i cierpiących zwierząt. Dzieje się tak na wniosek weterynarza - pisze na Twitterze.

źr.
źr. Twitter


Już ponad 6 tysiący osób podpisało za pośrednictwem Internetu petycję, w której żądają od premiera wycofania zarządzenia ministra finansów, sankcjonującego zabijanie psów-celników. O wyjaśnienie w tej sprawie poprosił szefa Służby Celnej rzecznik rządu Paweł Graś, o czym poinformował na Twitterze.

Na stronie petycja.pl można podpisać petycję skierowaną do Donalda Tuska ws. wycofania zarządzenia ministra Jacka Rostowskiego >>>


Chodzi o specjalnie wyszkolone psy, które pomagają celnikom znajdować narkotyki i papierosy z przemytu, a zgodnie z zarządzeniem - po zakończeniu służby, jeśli nie znajdzie się opiekun - mogą być zabijane. Jak czytamy w petycji, takich psów w służbie celnej jest ponad sto.

/





"Teraz życie zwierząt, które przejdą "na emeryturę", będzie zagrożone. Nie chodzi tylko o stare zwierzęta. Zdarza się, że nawet młode psy wyszkolone do wykrywania np. niedozwolonych substancji muszą zakończyć pracę, bo tracą węch" - czytamy w petycji.
Sygnatariusze petycji żądają wycofania zarządzenia, argumentując, że jest ono ewidentnie sprzeczne z elementarnymi zasadami etyki, ale także łamie Artykuł 33.1 Ustawy o ochronie zwierząt, która reguluje przypadki uśmiercenia zwierząt. Zarządzeniem ministra oburzeni są celnicy.

Zobacz galerię DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>

"Jeżeli przewodnik nie będzie mógł podjąć opieki, nie znajdzie się inny zainteresowany wykorzystaniem psa, nikt nie zechce go kupić to Dyrektor Izby Celnej MUSI przekazać psa do punktu weterynaryjnego w celu eutanazji. Nie przewiduje się żadnej możliwości powierzenia opieki nad psem ani pokrycia kosztów wyżywienia i leczenia. Zarządzenie ma charakter polecenia służbowego, które dyrektor jest zobowiązany wykonać. Tymczasem to polecenie łamie ustawę o ochronie zwierząt, która reguluje przypadki uśmiercenia zwierząt" - twierdzą celnicy. W sobotę po publikacji portalu polskieradio.pl na ten temat z internetu zniknął ich artykuł.

mf.gov.pl
mf.gov.pl



Za zabicie psa z naruszeniem tych zasad grozi kara grzywny, kara ograniczenia wolności albo pozbawienie wolności do roku.

IAR, Twitter, petycje.pl/ sm