Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Gabriela Skonieczna 18.12.2011

Vaclav Havel nie żyje. Odszedł "poeta prezydent"

Zmarł Vaclav Havel, polityk, dramaturg i filozof. Ze znanego opozycjonisty w czasach komunizmu stał się politykiem cieszącym się ogromnym autorytetem i popularnością.
Spotkanie prezydentów Grupy Wyszehradzkiej w Pszczynie 19 stycznia 2001, od lewej stoją prezydenci: Węgier - Ferenc Madl, Czech - Vaclav Havel, Polski - Aleksander Kwaśniewski i Słowacji -Rudolf Schuster.Spotkanie prezydentów Grupy Wyszehradzkiej w Pszczynie 19 stycznia 2001, od lewej stoją prezydenci: Węgier - Ferenc Madl, Czech - Vaclav Havel, Polski - Aleksander Kwaśniewski i Słowacji -Rudolf Schuster.fot. PAP/ EPA/JANEK SKARZYNSKI
Galeria Posłuchaj
  • Vaclav Havel, były prezydent Czech, Myślę, że ta rocznica jest również okazją do tego, by wysłać znak solidarności z narodami, które walczą o wyzwolenie. Niech to będzie naszym wkładem w testament naszej przyszłości, w polepszenie naszej przyszłości, naszego wspólnego świata.
  • Vaclav Havel, były prezydent Czech, życzenia dla Polski na kolejne 20 lat
Czytaj także

Gdy sprawował najwyższy urząd w państwie, za granicą nazywano go "prezydentem filozofem" i "poetą prezydentem". Vaclav Havel był ostatnim prezydentem Czechosłowacji oraz pierwszym prezydentem Republiki Czeskiej. W latach 60. i 70. był znany jako wybitny dramatopisarz, krytyk i eseista, a także czołowy czeski dysydent.

Konsekwentnie walczył z systemem komunistycznym, dając temu wyraz w licznych pismach i poprzez organizację kampanii na rzecz obrony praw człowieka. Vaclav Havel często podkreślał rolę "Solidarności" w demokratycznych przemianach w Europie. W 2009 roku podczas pobytu w Krakowie były prezydent Czech odniósł się do daty 4 czerwca 1989 roku, kiedy w Polsce odbyły się pierwsze wybory po upadku komunizmu.

Pomoc cierpiącym

Przypomniał, że obowiązkiem państw, które doświadczyły reżimów totalitarnych jest pomoc tym, którzy wciąż cierpią. Wyjaśnił, że chodzi o takie miejsca jak Korea Północna, Birma, Kuba czy Iran. - Myślę, że ta rocznica jest również okazją do tego, by wysłać znak solidarności z narodami, które walczą o wyzwolenie. Niech to będzie naszym wkładem w testament naszej przyszłości, w polepszenie naszej przyszłości, naszego wspólnego świata - podkreślał Vaclav Havel.

Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>

Vaclav Havel gościł także we Wrocławiu, gdzie odebrał nagrodę imienia Jana Nowaka-Jeziorańskiego. Wtedy także wspomniał o czerwcowych wyborach w Polsce, roli jaką odegrała "Solidarność" i 20 latach budowania demokracji. Złożył też życzenia Polakom na kolejne 20 lat.

Człowiek renesansu

W latach 60. i 70. Vaclav Havel był znany jako czołowy czeski dysydent, ale też wybitny dramatopisarz, krytyk i eseista. Jego utwory literackie, mimo, że zakazane w dawnym bloku radzieckim, zyskały światowy rozgłos, a ich autor otrzymał liczne tytuły doktora honoris causa i nagrody, za twórczość artystyczną oraz postawę obywatelską.

Po złożeniu urzędu prezydenta Havel stale udzielał się w polityce. Po długiej przerwie, w 2008 roku, napisał dramat: "Odejścia", inspirowany własnymi doświadczeniami z polityki. Sztukę tę w 2011 roku przeniósł na ekran, debiutując w roli reżysera.

Wzorem prezydentów amerykańskich założył Bibliotekę Havla, która z myślą o opinii publicznej i badaczach, gromadzi materiały związane z jego twórczością i działalnością polityczną. Vaclav Havel został wyróżniony najwyższymi odznaczeniami wielu krajów, między innymi polskim Orderem Orła Białego, francuską Legią Honorową, amerykańskim Medalem Wolności, Orderem Kanady I Klasy.

W poniedziałek zapadnie decyzja rządu Czech o ewentualnej żałobie narodowej.

IAR, gs