Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Katarzyna Karaś 25.12.2011

Kogo "krzywdzi" nowa lista leków refundowanych?

Lista może okazać się niekorzystna dla chorych na astmę, przewlekłą chorobę płuc, cukrzycę oraz pacjentów po przeszczepach - ocenia Związek Pracodawców Innowacyjnych Firm Farmaceutycznych INFARMA.
Kogo krzywdzi nowa lista leków refundowanych?Glow Images/East News

Według związku w przypadku tych pacjentów oprócz usunięcia wybranych leków z listy może nastąpić wzrost współpłacenia spowodowany zakwalifikowaniem leku do dużej grupy limitowej lub brak zamiennika.

Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>

Ministerstwo Zdrowia opublikowało w piątek nową listę leków refundowanych. Zacznie ona obowiązywać od 1 stycznia. Po raz pierwszy leki mają stałe ceny i marże, które MZ negocjowało z firmami farmaceutycznymi. Zgodnie z nowymi przepisami lista ma być aktualizowana co dwa miesiące.

INFARMA ocenia, że na nowej liście skorzystają pacjenci, których leki mają podniesiony poziom finansowania przez NFZ. INFARMA zwraca jednak uwagę na opóźnienia w doręczaniu decyzji refundacyjnych. O kwalifikacji lub jej braku do refundacji niektórych leków, firmy dowiedziały się z listy refundacyjnej.

Według nich są przypadki, w których negocjacje zakończyły się podpisaniem porozumienia, a mimo to lek nie trafił na wykaz. Firma nie mając decyzji, nie jest w stanie stwierdzić, jaka jest przyczyna odrzucenia leku ani wprowadzić ewentualnych korekt do oferty.

"Brakuje wielu znanych leków"

Z analizy IMS Health, największej na świecie firmy specjalizującej się w dostarczaniu informacji i rozwiązań zarządczych dla przemysłu farmaceutycznego, wynika, że na nowej liście refundacyjnej umieszczono 2638 pozycji, w tym 5 nowych leków. W porównaniu do list z 16 listopada, usunięto 847 produktów. Wstępne analizy wskazują, że zmiany w terapii będą dotyczyły setek tysięcy chorych.

Jak podkreśla IMS Health, z nowej listy refundacyjnej zostało wycofanych przez producentów lub nie otrzymało zgody na refundację wiele bardzo znanych leków. Część zmian dotyczyła tylko wybranych postaci danego leku (np. niedostępnych na rynku, zastąpionych innymi dawkami).

Natomiast prawnik z kancelarii CMS Cameron McKenna, Łukasz Sławatyniec zwraca uwagę, że na nowej liście refundacyjnej są tylko leki apteczne - te, które pacjenci sami kupują. W obwieszczeniu brakuje leków z tzw. programów zdrowotnych oraz chemioterapii.

MZ zapewniło wcześniej, że leki stosowane w terapiach nowotworów oraz schorzeniach psychotycznych, które były dotąd bezpłatne - dalej takie będą, a te dostępne za odpłatnością ryczałtową - nadal będą dostępne za taką opłatą.

Według resortu zdrowia odpłatność pacjenta w przypadku większości leków będzie niższa (np. insulin, leków stosowanych w chorobach krążenia, jaskrze). Np. leki zawierające klopidogrel z dotychczasowego poziomu 50 proc. odpłatności trafiły do grupy 30 proc., podobnie jak wszystkie opatrunki.

MZ przypomina też, że każdy pacjent powinien być poinformowany przez aptekarza o możliwości nabycia tańszego zamiennika leku, przepisanego przez lekarza. Resort poinformował, że dzięki negocjacjom cen leków, przeprowadzonym przez ministerstwo z firmami farmaceutycznymi, udało się uzyskać oszczędności, które umożliwią dopisywanie do listy leków refundowanych kolejnych substancji.

INFARMA reprezentuje 29 działających w Polsce wiodących firm sektora farmaceutycznego, prowadzących działalność badawczo-rozwojową i produkujących leki innowacyjne, w tym biotechnologiczne. Jest członkiem European Federation of the Pharmaceutical Industries and Associations.

PAP,kk