Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Gabriela Skonieczna 01.01.2012

Od 1 stycznia wchodzi w życie nowa konstytucja

Na Węgrzech wchodzi w życie nowa konstytucja, zatwierdzona 15 marca przez deputowanych rządzącej prawicy. Lewicowa opozycja prace nad projektem konstytucji zbojkotowała.
Węgierski parlament w BudapeszcieWęgierski parlament w Budapeszcie fot. Lisy/ Wikipedia/ CC

Tysiące Węgrów nie wzięło udziału w obchodach Nocy Sylwestrowej, protestując przed gmachem parlamentu w Budapeszcie przeciw przyjęciu ustawy i przysięgając wierność Republice.

Co zmienia nowa konstytucja?

Konstytucja zmienia nazwę państwa z "Węgierskiej Republiki" (Magyar Koztarsasag) na "Węgry" (Magyarorsag). Ustawa zaczyna się od pierwszych słów hymnu węgierskiego "Boże zbaw Węgrów i obdarz ich swymi łaskami".

Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>

W ustawie znalazł się zapis o ochronie życia poczętego ale bez zakazu aborcji i zakazu małżeństw pomiędzy osobami tej samej płci. Konstytucja ogranicza kompetencje Sądu Konstytucyjnego i zwiększa uprawnienia prezydenta.

Uzasadniając konieczność stworzenia nowej konstytucji prawica argumentowała, że obecna ustawa pochodzi z roku 1949 i jest jedyną konstytucją w Unii Europejskiej z okresu komunizmu. Do nowej konstytucji wprowadzono zapis, że opozycyjna Węgierska Partia Socjalistyczna jest organizacją przestępczą, która ponosi współodpowiedzialność za zbrodnie reżimu komunistycznego na Węgrzech.

Nowoczesność czy XVIII wiek?

Rządzący Fidesz premiera Viktora Orbana konsultował projekt ustawy z obywatelami wysyłając do każdej węgierskiej rodziny kwestionariusz z 12 pytaniami. Na ankietę odpowiedziało 200 tysięcy osób.

Opozycja ostro skrytykowała brzmienie nowej konstytucji uznając, że "cofa Węgry do XVIII stulecia". Socjaliści zbojkotowali prace nad projektem ustawy uznając, że prawica i tak przeforsuje to co chce, dysponując poparciem większości konstytucyjnej w parlamencie. Krytykowano zwłaszcza ograniczenie kompetencji sądownictwa, petycji obywatelskich, roli Banku Centralnego i wolności mediów.

IAR, gs