Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
polskieradio.pl
Katarzyna Karaś 19.01.2012

Za tydzień polski rząd podpisze kontrowersyjną ustawę

Jak informuje Stowarzyszenie ISOC Polska, nasz kraj 26 stycznia dołączy do sygnatariuszy międzynarodowego porozumienia dotyczącego m.in. walki z piractwem - ACTA.
zdjęcie ilustracyjnezdjęcie ilustracyjne sxc.hu/cc

Według portalu wolnemedia.net, treść dokumentu może m.in. przenieść walkę z naruszeniami praw autorskich na dostawców internetu, a także może prowadzić do kryminalizacji blogerów, dziennikarzy i osób ujawniających informacje ważne dla opinii publicznej.

Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>

Kontrowersje budzi też sam proces powstawania porozumienia. Jak donosi portal Dziennik Internautów. Biznes i prawo, przez lata powstawało ono w ramach tajnych negocjacji. O odtajnienie tych negocjacji wystąpił Parlament Europejski (633 europarlamentarzystów podpisało odpowiednią rezolucję). Jednak później - jak czytamy na portalu - PE nie tylko przyjął rezolucję otwierającą drogę do przyjęcia ACTA, ale także trwają w nim prace nad ACTA, które są... tajne.

"Dlaczego ACTA ma być przyjęta?"

Dziennik Internautów. Biznes i prawo zauważa także, że choć nasz kraj już za tydzień podpisze porozumienie, rząd milczy w tej sprawie. "Obywatele powinni mieć pełną informację na temat tego, co rząd sądzi ACTA, co w tym temacie robi i dlaczego robi to, co robi. Dzieje się inaczej. Rząd nie pytał o zdanie obywateli i nie zadaje sobie trudu, by szczerze im powiedzieć, dlaczego ACTA ma być przyjęta" - czytamy na stronie portalu.

Fundacja Panoptykon, Fundacja Nowoczesna Polska oraz Stowarzyszenie ISOC Polska wystosowały w tej sprawie list do premiera, ministra administracji i cyfryzacji oraz ministra kultury.

"Wzywamy polski rząd do odrzucenia ACTA na wszystkich forach międzynarodowych. Domagamy się również udostępnienia wszelkich istniejących dokumentów związanych z procesem negocjacji oraz wypracowywania stanowiska polskiego rządu w sprawie ACTA, w tym korespondencji urzędników publicznych" - czytamy w apelu.

ACTA (Anti-Counterfeiting Trade Agreement) to międzynarodowe porozumienie dotyczące walki z podrabianiem towarów i piractwem.

kk