Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Katarzyna Karaś 24.01.2012

"Kłamstwem jest, że ACTA ogranicza swobodę"

- ACTA nie odetnie dostępu do internetu ani nie będzie cenzurować stron internetowych - twierdzi rzecznik Komisji Europejskiej ds. handlu John Clancy.
Kłamstwem jest, że ACTA ogranicza swobodęsxc.hu/cc

- Obawy aktywistów w sieci są bezpodstawne. Kłamstwem jest sugerowanie, że międzynarodowa umowa o przeciwdziałaniu piractwu ACTA ogranicza swobodę w internecie - uważa Clancy.

Clancy zaprzeczył jakoby społeczność internetowa nie była należycie informowana w sprawie ACTA. - Komisja zorganizowała cztery konferencje ze stronami zainteresowanymi - poinformował.

Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>

Zaznaczył też, że w ostatnich czterech rundach rozmów międzynarodowych, negocjatorzy spotkali się m.in. z organizacjami pozarządowymi informując je o przebiegu rozmów i wysłuchując ich uwag. Clancy wymienił przedstawicieli organizacji Pirate Party, ActUp, Oxfam, MSF, Quadrature du Net oraz Declaration de Berne.

Dodał, że także opinia społeczna była informowana od początku negocjacji o celach i postępie poszczególnych rund rozmów. - Tak jak inne międzynarodowe umowy, ACTA nie była negocjowana publicznie - wyjaśnił rzecznik Guchta.

CZYTAJ TAKŻE: treść umowy ACTA w języku polskim>>>

ACTA w Polsce

ACTA (Anti-counterfeiting trade agreement, nazwę można przetłumaczyć jako "porozumienie przeciw obrotowi podróbkami") to układ między Australią, Kanadą, Japonią, Koreą Południową, Meksykiem, Maroko, Nową Zelandią, Singapurem, Szwajcarią i USA, do którego ma dołączyć UE. Dotyczy ochrony własności intelektualnej w ogóle, również w internecie. Zdaniem obrońców swobód w internecie, może prowadzić to do blokowania różnych treści i cenzury w imię walki z piractwem.

Polska ma podpisać międzynarodowe porozumienie dotyczące walki z naruszeniami własności intelektualnej ACTA 26 stycznia w Tokio.

PAP,kk