Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Anna Wittenberg 26.01.2012

Japonia: Polska podpisała pakt handlowy ACTA

Dokument podpisali też ambasadorowie pozostałych państw UE. Podpisu nie złożyły tylko: Cypr, Estonia, Słowacja, Niemcy i Holandia.
Ambasador Unii Europejskiej Hans Dietmar Schweisgut (P) i japoński wiceminister spraw zagranicznych Joe Nakano (L) podczas podpisania umowy ACTAAmbasador Unii Europejskiej Hans Dietmar Schweisgut (P) i japoński wiceminister spraw zagranicznych Joe Nakano (L) podczas podpisania umowy ACTAPAP/EPA/EVERETT KENNEDY BROWN
Posłuchaj
  • Relacja Kamila Szwarbuły: przed podpisaniem umowy w Japonii, w dziesiątkach miast w całej Polsce odbyły się manifestacje przeciwko podpisaniu ACTA. W niektórych miejscach dochodziło do wybryków chuligańskich:
Czytaj także

Czytaj TREŚĆ UMOWY ACTA >>>

Ambasador Polski Jadwiga Rodowicz podpisała w czwartek w siedzibie MSZ Japonii umowę ACTA. Dokument został podpisany na mocy upoważnienia udzielonego ambasador przez premiera Donalda Tuska.

ACTA została podpisana przez niemal wszystkie kraje Unii. Moment ten opóźniły Nimecy i Holandia - w tych krajach trwają jeszcze konsultacje. Trzy inne kraje: Cypr, Estonia i Słowacja zdecydowały się na razie nie podpisywać dokumentu.

Anti-counterfeiting trade agreement to umowa handlowa między Australią, Kanadą, Japonią, Koreą Południową, Meksykiem, Maroko, Nową Zelandią, Singapurem, Szwajcarią, USA i krajami UE. Zobowiązuje ona jej sygnatariuszy do walki z łamaniem prawa własności intelektualnej oraz handlem podrabianymi towarami.

Według autorów porozumienia ma ono zapewnić "skuteczne dochodzenie i egzekwowanie praw własności intelektualnej." Zdanem przeciwników dokument ogranicza wolność internetu.

Zobacz galerię Dzień na zdjęciach >>>

Swój sprzeciw wobec umowy ACTA podkreślają internauci, którzy założyli inicjatywę "Wolność dla Internetu". Reprezentuje ona około 100 tysięcy osób, które podpisały apel do premiera o odstąpienie od podpisania umowy. W piśmie do premiera Inicjatywa podkreśla, że 25 profesorów z całego świata wyraziło opinię, że przyjęcie zapisów umowy może naruszać prawo do informacji i wolności słowa.

Po podpisaniu umowy ACTA przez wszystkich ambasadorów Parlament Europejski zostanie oficjalnie o tym powiadomiony w celu rozpoczęcia tzw. procedury zgody. W ramach procedury odbędą się dyskusje w różnych komisjach (komisja ds. handlu międzynarodowego, komisja ds. wolności obywatelskich, sprawiedliwości i spraw wewnętrznych oraz komisja ds. prawa) oraz prawdopodobnie wysłuchanie publiczne. Głosowanie nad "zgodą" PE odbędzie się prawdopodobnie w kwietniu lub maju.

Po udzieleniu zgody przez Parlament Europejski oraz zakończeniu procesu ratyfikacji przez państwa członkowskie, Rada będzie musiała podjąć ostateczną decyzję o zawarciu umowy. Decyzja zostanie następnie przekazana innym państwom, które podpisały umowę ACTA (Australia, Kanada, Japonia, Korea, Meksyk, Maroko, Nowa Zelandia, Singapur, Szwajcaria i Stany Zjednoczone). Dopiero wtedy umowa wejdzie w życie w całej UE. 

wit