Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Szymon Gebert 31.01.2012

Zakaz negowania rzezi Ormian zaskarżony przez Francuzów

72 senatorów podpisało się pod petycją skarżącą do Rady Konstytucyjnej niedawno uchwalone prawo, które penalizuje negowanie rzezi Ormian przez Turków.
Zdjęcie wykonane przez ambasadora Stanów Zjednoczonych w Turcji, słynnego dyplomatę Henrego Morgenthaua, który z przerażeniem donosił w swoich raportach o postępującej eksterminacji OrmianZdjęcie wykonane przez ambasadora Stanów Zjednoczonych w Turcji, słynnego dyplomatę Henrego Morgenthaua, który z przerażeniem donosił w swoich raportach o postępującej eksterminacji OrmianHenry Morgenthau/Wikimedia Commons

Pod petycją do Rady Konstytucyjnej podpisało się 72 senatorów. Do tego, aby rozpatrzono sprzeciw wobec przyjętego prawa, wystarczyło sześćdziesiąt osób zasiadających w wyższej izbie francuskiego parlamentu.

Wcześniej, w czasie głosowania 23 stycznia, ponad stu senatorów opuściło salę. Za przyjęciem nowego prawa było 126 senatorów, o czterdziestu mniej było przeciw ustawie, na której mocy każdy, kto podważa lub bagatelizuje ludobójstwo oficjalnie uznane przez państwo francuskie, podlega karze do roku więzienia i 45 tysięcy euro grzywny.

Do tej pory karane było negowanie Holocaustu. Nowe prawo dotyczy także masakr popełnionych w latach 1915 - 1923 przez Turków na Ormianach. Turcja zdecydowanie nie godzi się z zarzutem, jakoby było to ludobójstwo. Przyjęcie przez francuski parlament nowej ustawy zostało ostro skrytykowane przez władze w Ankarze, które zagroziły sankcjami.

Teraz strona turecka z zadowoleniem przyjęła inicjatywę senatorów, wśród których znajdują się także politycy prawicowi. Nowe prawo wywołało wiele polemik. Minister spraw zagranicznych Alain Juppe uznał je za niefortunne i przyjęte w nieodpowiednim czasie.

Zobacz galerię DZIEŃ NA ZDJĘCIACH >>>

sg