Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Tomasz Owsiński 03.02.2012

"Sprawa Magdy pokazuje słabość państwa"

Zdaniem Arkadiusza Mularczyka w tym przypadku skuteczniejszy od policji okazał się detektyw Krzysztof Rutkowski.
Arkadiusz MularczykArkadiusz MularczykWojciech Kusiński/PR
Galeria Posłuchaj
  • Arkadiusz Mularczyk w Jedynce
Czytaj także

Szef klubu parlamentarnego Solidarna Polska, który był gościem Programu Pierwszego Polskiego Radia uważa, że zamieszanie wokół poszukiwania półrocznej Magdy pokazuje słabość polskiego państwa.

W czwartek do porzucenia ciała przyznała się detektywowi Krzysztofowi Rutkowskiemu matka dziewczynki, wskazała też miejsce. Policja na konferencji prasowej stwierdziła, że we wskazanym miejscu znaleziono kurtkę znacznie starszego dziecka.

Poseł Mularczyk przyznał, że ma wątpliwości czy detektyw działał zgodnie z prawem i czy nie zależało mu na reklamie. Jednak jego zdaniem, ta sytuacja pokazuje, że prywatny detektyw jest skuteczniejszy od państwowej policji. Szef klubu Solidarnej Polski wyraził też opinię, że detektyw Rutkowski prawdopodobnie poniósł większe koszty przy poszukiwaniu Magdy niż policja.

Arkadiusz Mularczyk przyznał, że osoby pomagające rodzicom Magdy w poszukiwaniach mogą teraz poczuć się rozczarowane i oszukane przez matkę. Jego zdaniem, mimo to ludzie nadal powinni pomagać i reagować ze współczuciem.

Po 8:00 policja z Sosnowca ma wznowić poszukiwania ciała dziecka w miejscu wskazanym przez jej matkę.

Wotum nieufności za ACTA

Solidarna Polska zbiera podpisy pod wotum nieufności dla ministra kultury Bogdana Zdrojewskiego. Posłowie tego ugrupowania chcą odwołania szefa resortu w związku z jego rolą w konsultacjach nad porozumieniem ACTA.

Szef klubu Solidarnej Polski Arkadiusz Mularczyk mówił, że ceni ministra, ale przyznał, że w sprawie ACTA go zawiódł. Zdaniem posła, Bogdan Zdrojewski nie przeprowadził szerokich konsultacji z instytucjami, których celem jest ochrona praw i wolności obywatelskich. W opinii posła Mularczyka, porozumienie ACTA będzie stwarzało zagrożenie dla internautów, którzy ściągają pliki z internetu. Nie będą bowiem wiedzieli czy robiąc to nie naruszają prawa.

Zdaniem Arkadiusza Mularczyka, sposób procedowania nad ACTA to tylko jeden z przykładów na to, że rząd nie słucha społeczeństwa. Szef klubu Solidarnej Polski powiedział, że po ostatnich wyborach PO była tak pewna, że jest kochana, że zaprzestała konsultacji społecznych. W opinii posła, rząd wycofuje się z decyzji tylko po protestach, i nie słucha w parlamencie opozycji, która wskazuje, że prawo jest złe.
Do złożenia wniosku o wotum nieufności potrzeba podpisów 69 posłów.

Celem porozumienia ACTA jest walka z podróbkami, reguluje ono też sposób korzystania z własności intelektualnej w globalnej sieci. Dokument od początku wzbudzał protesty internautów. Polska podpisała porozumienie w ubiegły czwartek, jednak potem premier zapowiedział, że jeśli okaże się, iż ten dokument narusza wolność, Polska go nie ratyfikuje.

Zobacz galerię DZIEŃ NA ZDJĘCIACH >>>

IAR, to