Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Katarzyna Karaś 06.02.2012

Internauci nie przyszli debatować do premiera

Fundacja Panoptykon, Helsińska Fundacja Praw Człowieka, Fundacja Nowoczesna Polska, Stowarzyszenie Wolnego Słowa i kilka innych organizacji nie pojawiło się na debacie organizowanej w kancelarii premiera.
Internauci nie przyszli debatować do premieraantyweb.pl
Posłuchaj
  • Katarzyna Szymielewicz z Fundacji Panoptykon: formuła debaty jest błędem
Czytaj także

Donald Tusk zaprosił na poniedziałek przedstawicieli użytkowników internetu, aby porozmawiać o umowie ACTA.

"Doceniamy próbę włączenia się rządu w obywatelską debatę dotyczącą wolności i praw w internecie. (...) Jednak w świetle kontrowersji, jakie narosły wokół tematu ACTA, uważamy, że warunkiem niezbędnym do prowadzenia tej debaty w sposób uczciwy jest jej pełna jawność i otwartość" - napisali w liście do premiera Donalda Tuska internauci uczestniczący w Kongresie Wolnego Internetu.

Wśród sygnatariuszy są: Panoptykon, Helsińska Fundacja Praw Człowieka, Fundacja Nowoczesna Polska, Fundacja Wolnego i Otwartego Oprogramowania, Internet Society Poland i Polska Grupa Użytkowników Linuksa oraz Centrum Cyfrowe Projekt: Polska.

Nie taka formuła

Katarzyna Szymielewicz z Fundacji Panoptykon powiedziała w TVP Info, że jedno spotkanie nie zastąpi rzetelnych rozmów na temat tego międzynarodowego dokumentu. - Bardzo chcemy rozmawiać. Natomiast uważamy, że formuła jaką proponuje strona rządowa jest błędem - uważa.

Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>

Szymielewicz uważa, że przyjęty porządek spotkania, podczas którego każdy będzie mieć kilka minut na przedstawienie swoich postulatów, uniemożliwia rzetelną rozmowę o konkretach. Podkreśla, że najwyższy czas pomyśleć o formule, która umożliwi udział w rozmowach całemu społeczeństwu. - My nie chcemy iść do gabinetu. Chcemy się spotkać w gronie całego społeczeństwa - dodaje.

>>>Program Pierwszy będzie transmitował debatę premiera Donalda Tuska z inetrnautami w sprawie kontrowersyjnej umowy o zwalczaniu piractwa<<<

W zaplanowanej na godz. 14 debacie będzie uczestniczył Donald Tusk. W założeniu udział w niej mieli wziąć między innymi blogerzy, dziennikarze, prawnicy, przedsiębiorcy, przedstawiciele uczelni, środowisk zrzeszających twórców, branży internetowej oraz organizacji pozarządowych i administracji publicznej.

Kancelaria Premiera będzie transmitowała przebieg spotkania w internecie. Szefowi rządu będzie można zadawać pytania on-line.

IAR,PAP,kk